Gönderen Konu: BQ, İkinci Ubuntu İşletim Sistemli Telefonu Aquaris E5 HD’yi Duyurdu  (Okunma sayısı 2024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Forum Gurusu
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU

Hatırlanacağı gibi, masaüstünde önemli bir yere sahip olan Ubuntu işletim sistemine ilişkin olarak Canonical, başta akıllı telefonlar olmak üzere, tabletler ve masaüstü TV’ler gibi farklı platformlara yönelmişti. Ubuntu işletim sisteminin mobil versiyonu, Canonical Ltd ile Ubuntu topluluğu tarafından geliştiriliyordu. Popüler GNU/Linux dağıtımı Ubuntu’nun bunca yıllık tecrübesini mobil cihazlara taşımak isteğiyle geliştirdiği Ubuntu Touch projesinin yaşama geçirilebilmesi için uygun bir donanım aaranıyordu. Derken, bir İspanyol şirketi BQ tarafından üretilen Aquaris E4.5’in ilk Ubuntu işletim sistemli telefon olarak tüketiciye sunulacağı duyuruldu. Şubat ayının başında duyurulan ilk Ubuntu işletim sistemli telefonun ardından, Mayıs ayının sonunda BQ, Ubuntu işletim sistemli ikinci mobil telefonun hazırlıklarını haber verdi. O sırada yalnızca Çin’de sipariş edilebilen Meizu‘nun MX4 adlı akıllı telefonu ise dünyaya açılmaya çalışıyordu. Bugüne değin Aquaris E4.5 Ubuntu Edition ve Meizu MX4 Ubuntu Edition adlı telefonlarla kullanıcıya sunulan Ubuntu işletim sistemi, Aquaris E5 HD Ubuntu Edition ile yoluna devam edecek.

Aquaris E5 HD Ubuntu Edition, önceki modelden çok farklı özelliklere sahip değil aslında. Ürün, 5″ full HD 720p bir ekrana sahip. 4 çekirdekli 1.3 GHz hızında çalışan Cortex-A7 tabanlı Mediatek işlemci ile gelen telefon, 1 GB sistem belleği ile donatılmış. 16 GB dаhili dеpоlаmа kаpаsitеsi bulunаn ürünün, miсrоSD dеstеği de var. Aygıtın arka kamerası 13MP, ön kamerası ise 5MP gücünde ve full HD video kaydı yapılabiliyor. Haziran ayı ortasında 200 Euro fiyatla satışına başlanacak olan ürün, daha çok özgür yazılım kullanıcılarını hedefliyor.

getgnu.org