Gönderen Konu: Adım adım resimli Mageia kurulumu  (Okunma sayısı 2750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Forum Gurusu
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
Adım adım resimli Mageia kurulumu
« : 29 Haziran 2015, 06:40:47 ös »

2010 yılında Mandriva Linux’tan çatallanan Mageia; bilindiği üzere, topluluk odaklı, kâr amacı gütmeyen bir projedir. Özgür ve açık kaynak yazılımın önemli bir adımı olan sistem, ortaya çıkışının üzerinden çok uzun zaman geçmemesine karşın Distrowatch listesinde 6. sıraya yerleşmiş bulunuyor. En son kararlı sürümü Mageia 5 19 Haziran 2015'ten itibaren kullanımda olan sistem, pek çok yeni özellik, hata düzeltmesi ve güncel uygulamalarla birlikte gelmiştir. Resmi depolarında edinilebilir durumda yaklaşık 2.000 uygulama ve 25.000 paket bulunan Mageia 5, X.org 1.16.4'e dayalı olarak 3.19.8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış olarak kullanıma sunuldu. KDE 4.14.3, GNOME 3.14, Cinnamon 2.4.5, MATE 1.8.0, XFCE 4.12, LXQt 0.9.0 ve Plasma 5.1.2 masaüstü ortamlarıyla gelen sistem; Qt 5.4.0, LibreOffice 4.4.2.2, Firefox ESR 31.7.0, GCC 4.9.2, Python 3.4.3 gibi pek çok güncel paket içeriyordu. Varsayılan olarak Grub2 kullanılan sistem, artık UEFI makineleri destekliyor. Bilindiği gibi, Mageia live veya klasik ISO olarak sunuluyor. live olanıyla sistemi kurmadan denemek mümkündür, daha sonra kurabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan birini kullanarak Mageia 5 kararlı sürümünü edinin.
    DVD veya USB sürücüye ISO kalıbını yazdırın. Bilgisayarınızı başlattığınızda, aşağıdaki önyükleme ekranı görünmelidir.

Aşağıdaki ekrandan kullanılacak dili seçiyorsunuz.

Aşağıdaki ekranda, lisans sözleşmesini kabul edin ve ileri tuşuna basın.

Aşağıdaki ekranda, klavye düzenini seçiyorsunuz.

Burası önemli bir bölüm. Dikkatli bir biçimde bölümlendirme işlemini yapıyorsunuz.

Herhangi bir ek kurulum ortamı eklemek istiyorsanız seçebilirsiniz. Burada gerek duyulmadığı için hiçbiri seçilmiş.

Varsayılan seçimleri benimseyin ve ileri tuşuna basın.

Burada yüklemek istediğiniz paketleri seçmelisiniz. Varsayılan paket seçimi ile de devam edebilirsiniz.

Evet, kurulum başlıyor. Şimdi şöyle yaslanıp rahatlayabilirsiniz.

Yönetici (root) kullanıcı şifrenizi girin ve bir sistem kullanıcı hesabı oluşturun.

Monitör türünü seçin.

Her şey tamam ise ileri tuşuna basın.

Çevrimiçi güncelleştirmeleri almak için 'Evet' seçeneğini seçin.

Böylece Mageia 5 yüklenmiş oluyor. Yeni yüklenen Mageia'nızı kullanmak için Reboot'a tıklayın.

Yükleme sırasında oluşturduğunuz şifreyi girin.

Güle güle kullanın.