Gönderen Konu: Truva Linux 2.0 Grafiksel Kurulum  (Okunma sayısı 9800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BurakEnder

• Üye
  • **
    • Burak Ender
Truva Linux 2.0 Grafiksel Kurulum
« : 12 Mart 2008, 03:00:56 ös »
Truva Linux 2.0 Kurulumu

Truva Linux 2.0 kurulumuna geçmek için öncelikle boş bir CD ye İSO kalıp dosyasını yazdırmalısınız. Yazdırma işlemini GNU/Linux işletim sisteminde K3B,Windows işletim sisteminde NERO programları ile yapabilirsiniz. İSO dosyasını düzgün bir şekilde CD ye yazdıktan sonra Truva Linux 2.0 CD sini sürücünüze yerleştirin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Truva Linux 2.0 kurulumu karşınıza gelecektir. Eğer bu işlemde sorun yaşıyorsanız lütfen BİOS ayarlarınızı kontrol ediniz. BOOT işlemini başarıyla gerçekleştirdikten sonra karşınıza şu şekilde bir görünüm gelecek. Buradan ilk seçeneği yani Truva Linux – Anatolya Kurulum Sistemini seçip kurulum işlemine devam ediyoruz.

Ekranda bir çok yazı belirecek. Bu her şeyin normal ilerlediğinin göstergesidir. Daha sonra karşınıza bir kurulum ekranı gelecektir.

Bu alanda Açıklamalar seçeneğine tıklayarak Anatolya Kurulum Sistemi hakkında açıklamaları okuyabilirsiniz. Kurulum seçeneğine geçmeden önce Disk bölümlememiz gereklidir. Menüden Disk Bölümleme seçeneğini seçtiğimizde karşımıza Gparted programı gelecektir.
       Gparted programı ntfs dosya sistemini diskin son tarafından bölüp yeniden formatlama özelliğine sahiptir ancak siz yine de yedek almayı ihtmal etmeyin. Ayrıca windows alanını bölmeden önce disk birleştirici ile verileri diskin baş tarafına aldırmayı da unutmayın.

Ben ayırdığım 8 GB bölümün, 1 GB nı SWAP alanı olarak ayırdım. Geri kalan bölüme de Truva Linux 2.0 kuracağım.

Disk alanını ayarladıktan sonra Gparted programını kapatıp Kurulum seçeneğine geçebilirsiniz. Kurulumda Disk Bölümleri inceleniyor ve daha sonra size hangi bölüme kurulum yapacağınızı soruyor.

Bir süre diskimizin analiz edilmesini bekliyoruz. Daha sonra kurulum başlıyor.

Bu aşamada bir süre beklemeniz gerekecek.

Kurulumun bitimine yakın size Açılış Yöneticisini kurmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Eğer Truva Linux'u farklı bir işletim sistemiyle birlikte kullanacaksanız Evet diyerek devam edebilirsiniz. Hayır derseniz Truva grub menüsü girdileri mevcut grub ayar dosyasına elle yazmanız gerekir. Daha sonra kurulum tamamlanacak ve sistem kendini otomatik olarak yeniden başlatacaktır. Truva Linux 2.0 kurulumu bu şekildedir.

Burak Ender                   
Truva Linux Geliştiricisi
« Son Düzenleme: 12 Mart 2008, 03:48:42 ös Gönderen: atlantis »

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Ynt: Truva Linux 2.0 Grafiksel Kurulum
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2008, 03:03:30 ös »
Eline sağlık Burak. Ayrıntılarını da zamanla düzenleriz. Senin mesajın üzerinde değiştirme yaparız sonra da wiki ye koyarız. Resimleri de kendi sunucumuz altında alırım müsait bir zamanda.

Çevrimdışı BurakEnder

• Üye
  • **
    • Burak Ender
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2008, 12:56:14 ös »
tmm abi uygun bi zamanda sen halledesin onları ben farklı dökümanlar üzerinde çalışıyorum şu an

Çevrimdışı fortran

• Forum Gurusu
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2008, 12:29:17 öö »
Teşekkürler BurakEnder, güzel bir katkı.

Çevrimdışı emir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2008, 01:19:46 öö »
teşekkürler Burak cım güzel olmuş