Anket

Truva Kullanışlı mı?

Evet
3 (100%)
Hayır
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 3

Gönderen Konu: Kurulum Hatası  (Okunma sayısı 15677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orhan_orh

• Yeni Üye
  • *
Kurulum Hatası
« : 18 Ekim 2009, 10:21:14 ös »
Merhabalar. Ben truvanın bu sitedeki son sürümünü indirdim ve cd ye yazdım. P4 3.0 GHZ işlemcim 40 GB HDD 1 GB ram sistemime kurmaya çalıştım. Kurulum gayet normal gidiyor. En son kurulum tamamlandı şimdi yeniden başlatılıyor diyor ama hiçbirşey olmuyor. Ben yeniden başlatıyorum ancak HDD yi görmüyor bu kez. Hani HDD ye yazmış ama açılırken sistem boot failure hatası veriyor. Bu sorunu nasıl gideririm. Windows'tan bıkmışken Linux'a geçmek istiyorum. Bu şekilde hevesim kırılırsa bir daha da uğraşacağımı sanmıyorum linux ile. Bir zamanlar pardusu denerken de hevesim kaçmıştı hatalardan 1 sene oldu elimi vurmamıştım linuxa. Şimdi kurmak istiyorum ama hata alıyorum.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Ynt: Kurulum Hatası
« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2009, 11:29:35 ös »
Son noktada bir hata var. Orda elle resetlemeniz gerekiyor. Resetledikten sonra grub geliyorsa mesele yok. Gelmiyorsa nasıl bir hata aldığınızı iletirseniz yardımcı olalım.

Ayrıca Linux ve pesetmek iki zıt kavramdır. Linux biraz mücadele ister. Bence mücadeleden vazgeçmeyin. Hem yeni ufuklara yol alacaksınız hem de windows dan kurtulmuş olacaksınız.

Çevrimdışı orhan_orh

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2009, 10:44:25 öö »
elle resetliyorum zaten son adımda ancak açılırken hdd yok hatası veriyor yani hdd bölümlenmemiş şekilde görünüyor. halbuki ben hdd yi bölümledim.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2009, 10:48:30 öö »
disk bölümlemede hata veya eksik olabilir. gparted ile mi yaptınız disk bölümlemeyi.

Çevrimdışı orhan_orh

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2009, 11:13:11 öö »
evet cd nin içindeki program ile yaptım.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2009, 12:42:13 ös »
Eğer diskiniz tamamen boşsa yani başka işletim sistemi, yedekleriniz filan yoksa diski komple baştan bölümleyin ve tekrar deneyin.

Çevrimdışı orhan_orh

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2009, 10:24:09 öö »
hakikaten bu kez de linuxta hayal kırıklığı yaşadım. Ubuntuyu indirdim kurdum problemsiz kurdum. Ancak sürekli donma yapıyor. Sistemim P4 3,0 1 GB Ram 256 Ekran Kartı 40 GB HDD. Bu makine windowsta bile bu kadar donmadı inanın ama ubuntu devamlı donuyor. Hatta şu anda mesajı ubuntudan yazıyorum yazarken bile bazen harfler çıkmıyor donuyor.

Truva indirdim kurulmuyor, dedim Turkix indireyim indirdim kurulmuyor. Yani yine hayal kırıklığı. Ubuntuyu da bu şekilde kullanacağıma hiç kullanmam windows kullanırım.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #7 : 20 Ekim 2009, 01:48:43 ös »
Linux bize bir gül bahçesi vaadetmiyor maalesef. Gülün dikenine de katlanabilmek lazım. Bizim ilk başladığımız zamanlardaki sorunlarız olsa hiç başlamazdınız belki. Ama biz mücadele yoluna gittik. Araştırdık, okuduk, öğrendik, öğrettik. Bu işin zevki buradadır. Eğer ben hiç bir şeye katlanamam derseniz zaten windows u terketmeyin.

Eğer okumayı ve okuduğunuzu uygulamayı seviyorsanız yardımcı olalım sorunlarınızı çözelim.

Çevrimdışı orhan_orh

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Ekim 2009, 10:41:24 ös »
hayır araştırmıyor değilim araştırıyorum ama sizin söylediklerinizin hepsini yaptım her türlü biçimlendirme yaptım ama kurulmuyor. Bir yerde okudum linux ve kasma birbirine çok uzak kelimeler diyordu ama ubuntuda yaşıyorum bunu hem de bariz bir şekilde. Bana resimli olarak kurulumunu anlatabilir misiniz. bakalım nerede hata yapıyorum. ben windowstan kurtulmak için hep linuxa yönelmek istiyorum ama bir türlü bulamıyorum istediğimi.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #9 : 20 Ekim 2009, 10:46:33 ös »
Size başka bir disk bölümlendirme aracı önereyim o zaman.

ftp://ftp.darkstarlinux.ro/pub/software/diskmanager/darkstar-diskmanager-0.9.14.iso

Bu adresteki iso ile diskinizi bölümlendirmeyi deneyin.

Ayrıca farkettiniz mi bilmiyorum, wiki sayfamızda kurulum ve kullanımla alakalı dokümanlar var.

http://www.truvalinux.org.tr/wiki/index.php/Truva_Linux_2.0_-_Kurulum_ve_Kullan%C4%B1m_Rehberi

Kurulumda yaşadığınız her türlü soruyu iletirseniz sevinirim. Ona göre çözüm üretiriz.

Çevrimdışı orhan_orh

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 20 Ekim 2009, 11:30:31 ös »
ya bi sorum daha olacak, msn den destek veremiyor musunuz ben sürekli yazıp bekliyorum orada en azından sizi bulduğumda yazar daha detaylı bilgi alırım.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #11 : 20 Ekim 2009, 11:32:42 ös »
Ekledim sizi.

Çevrimdışı archetype

• Yeni Üye
  • *
    • çizgi film seyret
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2011, 11:03:20 öö »
aynı problem bende de mevcut cözmeye calisiyorum

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2011, 11:41:48 öö »
Kaç zamandır ya teknik sorunlar ya da özel sorunlar nedeni ile gereken ilgiyi gösteremedim. Halen elimde geliştirme yapacak makine kalmadığı için bu yönde çaba gösteriyorum. Kurulum sisteminde köklü değişiklikler yapılacak. tam ekran kuruluma geçişte kodlar baya değişti. SIkıntılarınızda buna bağlı sorunlar. Direk çözülebiliecek bir sorun olursa buradan yazarım yeniden.