Gönderen Konu: Fikret Tozak: RAM’in Düşük Gözükmesi ve Çözümü  (Okunma sayısı 5664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Forum Gurusu
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
Fikret Tozak: RAM’in Düşük Gözükmesi ve Çözümü
« : 07 Aralık 2013, 11:40:27 ös »
Benim gibi bilgisayarınızı uzun süre kullanmaktan yanaysanız arada sırada donanım güncellemesi yapmanız gerekiyor. 2009 Mayısında aldığım HP 550 Dizüstü bilgisayarımın RAM kapasitesi zaman zaman yetersiz kalıyor ve sabit diski de yeni bir dağıt için beni düşündürüyordu.
Araştırmalar neticesinde bir adet Samsung 840Basic 120GB Sata3 2.5″ SSD Disk ve Hi-Level 2GB 667MHz DDR2 Notebook Ram alıp taktım. Eski RAM’inizin yanına yeni bir RAM alırken önemli olan mevcut RAM’le yeni alacağınız RAM’in frekanslarının ve pin diziliminin uyuşması. Yeni alacağınız RAM frekansı eski RAM’inizinkinden düşük olmamalı ama yüksek olabilir.
Yeni RAM’i takınca makinede 4GB RAM oldu ancak Ubuntu 3GB olarak gördü. Acaba yeni RAM yanlışlıkla 1GB mı gönderildi diye Komut satırında sudo lshw komutu ile tüm donanım bilgilerini görüntüleyip aşağıdaki satırları okuyunca işin donanımla ilgili olmadığını anladım.

Kod: [Seç]
*-memory
açıklama: Sistem Belleği
physical id: a
slot: System board or motherboard
boyut: 4GiB
*-bank:0
açıklama: SODIMM DDR2 Eşzamanlı 655 MHz (1,5 ns)
üretici: 0000000000000000
physical id: 0
serial: 00000000
slot: DIMM #1
boyut: 2GiB
genişlik: 64 bits
saat: 655MHz (1.5ns)
*-bank:1
açıklama: SODIMM DDR2 Eşzamanlı 667 MHz (1,5 ns)
ürün: HYMP125S64CP8-Y5
üretici: Hyundai Electronics
physical id: 1
serial: 00003112
slot: DIMM #2
boyut: 2GiB
genişlik: 64 bits
saat: 667MHz (1.5ns)

Kısa bir internet taramasından sonra sorunun PAE (Physical Address Extension – Fiziksel Adres Genişletmesi ) ile ilgili olduğunu görüp Ubuntu topluluk sayfasında çözümünü buldum. Eski x86-32bit mimarili işlemciler en fazla 4GB’a kadar belleği adresleyebiliyorlar. 4GB üstü RAM için PAE eklentisi olan işletim sistemi çekirdeği yüklemek gerekiyor. Bunun için komut satırınızda aşağıdaki komutları çalıştırmanız yeterli olacaktır.

linuxogrenmekistiyorum.com