Gönderen Konu: Ya Richard Stallman'dan Sonra?  (Okunma sayısı 14850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mello

• Yeni Üye
  • *
Ya Richard Stallman'dan Sonra?
« : 22 Mart 2008, 01:25:27 öö »
Arkadaşlar bu konu belkide benim ilk konum. Bilmiyorum gecenin bu saatinde böyle hüzünlü bir konuyu ortada hiç bir şey yokken ortaya attığımı. Ancak şunu biliyorum, hepimiz biliyoruz. Arkadaşlar Richard Stallman artık çok yaşlandı ancak biz genç özgürlükçüler için elinden geleni yapıyor ve tam anlamıyla çalışıyor hiç dur durak bilmeden. Apple kullanıcıları her zaman kendilerine şöyle bir soru yöneltildiğinde hüsrana boğulurlar. Steve Jobs bir gün şirketin başında olmuycak işte o zaman ne yapmayı düşünüyorsunuz derseniz bir Apple severe işte o zaman o şahıs eğer gerçekten Steve Jobs'u seviyorsa bir anda kırılır. Bizim içinde Linus Torvalds'dan bile öte bir insan olan Richard Stallman bir gün ya bize abilik yapmaz ise bize ne olur sorusunu çok merak ediyorum ancak cevabından da korkuyorum.

Sizin bu konuda yorumlarınızı almak istiyorum. Belki bu hiç bir şeyi durdurmaz sadece biraz geciktirir.

Yine de Richard Stallman'sız bir an bile olmak istemem doğrusu.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Ynt: Ya Richard Stallman'dan Sonra?
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2008, 01:28:45 öö »
Gerçekten de damardan girdin şimdi. Richard amcanın hakkını ömür boyu çalışsak ödeyemeyiz. Çünkü bizim kendimizi bu kadar özgür hissetmemizi sağlayan kişi o. Özgürlük her canlı için vazgeçilmez bir istektir.

Fazla duygusallaşmadan Allah uzun ömür versin diyorum.

Çevrimdışı fortran

• Forum Gurusu
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2008, 01:44:01 öö »
Arkadaşlar Richard Stallman artık çok yaşlandı ancak biz genç özgürlükçüler için elinden geleni yapıyor ve tam anlamıyla çalışıyor hiç dur durak bilmeden. Apple kullanıcıları her zaman kendilerine şöyle bir soru yöneltildiğinde hüsrana boğulurlar. Steve Jobs bir gün şirketin başında olmuycak işte o zaman ne yapmayı düşünüyorsunuz derseniz bir Apple severe işte o zaman o şahıs eğer gerçekten Steve Jobs'u seviyorsa bir anda kırılır. Bizim içinde Linus Torvalds'dan bile öte bir insan olan Richard Stallman bir gün ya bize abilik yapmaz ise bize ne olur sorusunu çok merak ediyorum ancak cevabından da korkuyorum.

Sizin bu konuda yorumlarınızı almak istiyorum. Belki bu hiç bir şeyi durdurmaz sadece biraz geciktirir.

Linus Torvalds, Richard Stallman veya açık kaynak kodlu yazılım konusunda öncü olmuş bir başka isim yaşlanabilir, günü gelir doğallıkla ölebilir. Bu bize kaybettirir mi? Elbette hayır. Zira açık kaynak, özgür yazılım bir gelenektir artık. Geleneğe uygun olarak gelişir, gider. Teşbihte hata olmaz malumunuz, benzetmek uygunsa, bir çocuk düşünün ki sözgelimi 12 yaşında babasını yitirmiş olsun. Hayat bitmiş mi olacak? Tabii ki hayır. Kaldı ki Linux'un öncülleri belli standartları da gelenekselleştirmişler. Ötesi sonraki kuşakların işidir. Öyle değil midir? ;)

Çevrimdışı Mello

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2008, 09:08:02 öö »
Arkadaşlar Richard Stallman artık çok yaşlandı ancak biz genç özgürlükçüler için elinden geleni yapıyor ve tam anlamıyla çalışıyor hiç dur durak bilmeden. Apple kullanıcıları her zaman kendilerine şöyle bir soru yöneltildiğinde hüsrana boğulurlar. Steve Jobs bir gün şirketin başında olmuycak işte o zaman ne yapmayı düşünüyorsunuz derseniz bir Apple severe işte o zaman o şahıs eğer gerçekten Steve Jobs'u seviyorsa bir anda kırılır. Bizim içinde Linus Torvalds'dan bile öte bir insan olan Richard Stallman bir gün ya bize abilik yapmaz ise bize ne olur sorusunu çok merak ediyorum ancak cevabından da korkuyorum.

Linus Torvalds, Richard Stallman veya açık kaynak kodlu yazılım konusunda öncü olmuş bir başka isim yaşlanabilir, günü gelir doğallıkla ölebilir. Bu bize kaybettirir mi? Elbette hayır. Zira açık kaynak, özgür yazılım bir gelenektir artık. Geleneğe uygun olarak gelişir, gider. Teşbihte hata olmaz malumunuz, benzetmek uygunsa, bir çocuk düşünün ki sözgelimi 12 yaşında babasını yitirmiş olsun. Hayat bitmiş mi olacak? Tabii ki hayır. Kaldı ki Linux'un öncülleri belli standartları da gelenekselleştirmişler. Ötesi sonraki kuşakların işidir. Öyle değil midir? ;)

Ben tam olarak katılmıyorum. Açık kaynak kodun sağladığı avantajlardan biri de var olan projelerin kolaylıkla kaldığı yerden devam ettirilebilmesidir. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Nasıl Apple fanatikleri Steve Jobs'u kaybetmeyi düşünemiyor ki bunda çok haklılar çünkü Steve Jobs bir dönem Apple'dan gittiğinde şirket çok ciddi krizler yaşamaya başlamıştı, bizim içinde Richard Stallman böyle bir kişi. Richard Stallman, GNU'nun babası ve gcc gibi temel kütüphaneleride kendisi geliştirdi. Yine aynı şekilde önemli bir yazılım olan Emacs'ide kendisi geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor.

Açıkçası ben Richard Stallaman'ı kaybettiğimiz zaman bir süreliğine GNU dünyasının duraksayacağını daha sonra tekrar yola devam edeceğini düşünüyorum.

Aslında Richard Stallman'ın maddi açıdan değilde manevi açıdan büyük bir değeri var. Richard Stallman, Türkiye'ye geldiğinde de bunu açıkça gösterdi.

Umarız daha uzun yıllar sağlıklı ve güzel bir hayat yaşar.
« Son Düzenleme: 22 Mart 2008, 09:10:09 öö Gönderen: Mello »

Çevrimdışı mkadir

• Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2008, 06:21:58 ös »

Yahu durun bakalım. :):)
Kaçan yok göçen yok. Herşey yerli yerinde.
Hasta değil, ölümcül (hayati) bir rahatsızlığı yok.

Kişi ölmeden acaba ölünce nice olur halimiz diye düşüncelerine girmek bana çok abes geldi.
Yani konusu neden açıldı anlamında değil. Tabi giderse ne oluruz yerine kim gelir, veliahtı...

Başlığı görünce hemen "Richard Stallman" aradım ve ölüm haberinin olmadığını anlayınca konunun devamını okudum.  :):):):)
Kalitenin "üst" sınırı yoktur.

Çevrimdışı emir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2008, 12:06:44 öö »
Bu camia 1 kişiye bağlı değildir "Richard Stallman" gider mike veya hans gelir benim üzüldüğüm bunlardan biriside ahmet yada mehmet olması ama yok.

Çevrimdışı fortran

• Forum Gurusu
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2008, 12:38:17 öö »
Bu camia 1 kişiye bağlı değildir "Richard Stallman" gider mike veya hans gelir benim üzüldüğüm bunlardan biriside ahmet yada mehmet olması ama yok.
Haklısın, üzülmeye değer bir konu.

Çevrimdışı Mello

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2008, 05:57:04 ös »
Ancak bakın arkadaşlar. Bazı kişiler vardır ki eşsizdirler veya dünyada çok az bulunurlar. Richard Stallman'da bu kişilerden biri. Kendisi çok zor şartlarda GNU hareketini başlattı ve gelinen nokta herkes tarafından takdir ediliyor hatta Microsoft GNU/Linux'u en büyük rakip olarak görüyor. Apple fanatikleri Steve Jobs ile ilgili bir durum olmadığı halde bu konu hakkında kafa yoruyorlar ve haklılarda. Bizim de bu konu hakkında düşünmemiz gerek. Richard Stallman'ın boşluğu kolay kolay doldurulamayacaktır. Örneğin Miguel de Icaza. Kendisi Gnome geliştircisi ve şuan Novell'de çalışıyor. Richard Stallman'ın veliahtı olacak yeterlilikte değil.

Ne kadar üzücü olsada Türk bir veliaht ise söz konusu değil.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2008, 05:58:58 ös Gönderen: Mello »

Çevrimdışı ersoy

• Yeni Üye
  • *
    • blogum
« Yanıtla #8 : 23 Mart 2008, 06:26:45 ös »

bende o aramızdan ayrıldıktan sonra bulanım yaşanacağını düşünenlerdenim. ama GNU camiası büyük bi camia ve gün geçtikçe büyümekte. atlatılacaktır. biraz sıkıntı yaşanır, sonra herşey yoluna girer.

bu arada ahmet yada mehmet olunca ne değişek ben anlayamadım. üzerinde konuştuğumuz felsefe sınırları aşmıştır, bence ahmet yada hans olması arasında hiç fark yoktur. sonuçta şu an Stallman, ve bu felsefeyi yaratan kişi bir amerikalı.
-----------
Sevgi, sağlık ve linux dolu günler.

Çevrimdışı AzerRail

• Katkıcı Üye
  • Linuks diyorum başka bir nen demiyorum !
    • AzerRail'in Masaüstü
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2008, 07:00:07 ös »
Fazla duygusallık yapmayın.
Ölen ölür kalan sağlar bizimdir.

Çevrimdışı hyro

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Mart 2008, 08:08:24 ös »
Allah ona uzun ömür, bize de ilham versin...

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2008, 11:19:31 ös »
Amin.

Çevrimdışı BurakEnder

• Üye
  • **
    • Burak Ender
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2008, 09:24:08 ös »
Aslında bu olaylar hep aynıdır.Genel olarak mutlaka devamı gelir.Ne kadar doğru olur bilmiyorum ama bir örnek vermek gerekirse ;

Che Guevara'yı ele alalım.O benim ve bir çok insana göre doğru düşüncelere sahip ancak öldü.Devrimler sona erdimi hayır ! Atatürk'de bir devrimcidir,Deniz Gezmiş de öğle.Yazının başında dediğim gibi duraksamalar olsa dahi,kötüye gidişat olsa dahi mutlaka yolun bir kavşağından dönüş yapılacaktır !

Çevrimdışı Mello

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2008, 02:11:11 ös »
Allah Richard Stallman'a ve daha nice GNU/Linux geliştiricilerine uzun ömür versin.