Gönderen Konu: Truva kuruldu fakat açılmıyor  (Okunma sayısı 15104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Iskra

• Yeni Üye
  • *
Truva kuruldu fakat açılmıyor
« : 30 Mart 2008, 03:49:59 ös »
Truva linuxu şu adresten indirdim: ftp://ftp.linux.org.tr/pub/truva/Surumler/Kurulan/new-current/iso/truva-2.0-RC1.iso
Normal olarak kurulum yaptım fakat en sonra cd yi çıkardıktan sonra yeniden başlatılıyor dedi ve kaldı.
Bende resetle yeniden başlattım. Daha öncesinde grubu da kurmuştum tabi. Ama yeniden başlatınca grub yazdı. Pardustan tecrübeli olduğum için kurduğum bölüme göre grub yükledim ama yine yeniden başladı aynı yerde kaldı.
Şimdi sorum şu: şu anda kurulu vaziyette 3 işletim sistemim var.
sda1: windows
sda5: Truva
sda6: Pardus
Pardusun grubuna eklemeyi denedim ama sisteme girerken bi hata verdi. Yani kısacası truva dosyalarına pardustan erişebiliyorum ama tabi değiştiremiyorum.(Bu arada truvanın varsayılan root şifresi ne?)
Buraya ilk baştan biri yazarsa pardus grubuna ekleyebilirim truvayı. Forumda yazılan kodların hiçbiri sistemde çalışmadı. Biraz da karışık geldi bana. O yüzden pardus grubundan girmeyi istiyorum. Teşekkürler.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Ynt: Truva kuruldu fakat açılmıyor
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2008, 07:52:10 ös »
2.6.24.3 kernelde sanırım sorun var. O nedenle kurduğunuz sürümü kaldırmadan ayarlar yapmak gerekebilir. /etc/fstab dosyası düzgün yazılmış mı ona da bakalım. Buraya içeriğini yapıştırın.

Truva'da kurulumda root şifresi girilmiyor. Kurulumdan sonraki ilk açılışta root şifresini elle ayarlayabilirsiniz.

Çevrimdışı Iskra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2008, 07:58:42 ös »
2.6.24.3 kernelde sanırım sorun var. O nedenle kurduğunuz sürümü kaldırmadan ayarlar yapmak gerekebilir. /etc/fstab dosyası düzgün yazılmış mı ona da bakalım. Buraya içeriğini yapıştırın.

Truva'da kurulumda root şifresi girilmiyor. Kurulumdan sonraki ilk açılışta root şifresini elle ayarlayabilirsiniz.

fstab içeriği şöyle:

/dev/hdb               /mnt/hdb      iso9660   noauto,user,ro      0   0
/dev/hda               /mnt/hda      iso9660   noauto,user,ro      0   0
devpts                 /dev/pts      devpts    gid=5,mode=620      0   0
proc                   /proc         proc      nosuid,noexec       0   0
/dev/tmpfs             /dev/shm      tmpfs     size=10%,mode=0777  0   0
/dev/fd0               /mnt/floppy   auto      noauto,owner        0   0

Çevrimdışı hakan202020

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2008, 07:38:14 öö »

fstab içeriği şöyle:

/dev/hdb               /mnt/hdb      iso9660   noauto,user,ro      0   0
/dev/hda               /mnt/hda      iso9660   noauto,user,ro      0   0
devpts                 /dev/pts      devpts    gid=5,mode=620      0   0
proc                   /proc         proc      nosuid,noexec       0   0
/dev/tmpfs             /dev/shm      tmpfs     size=10%,mode=0777  0   0
/dev/fd0               /mnt/floppy   auto      noauto,owner        0   0

/dev/hda5              /             ext3      noatime             0   1

bende truva hda5 te olduğu için böyle yaptım siz kendi pc nize göre ayarlayın  kaydedin sorun çözülecektir
kolay gelsin

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2008, 08:29:14 öö »
Sata desteğini tam verelim derken bu tür sorunlar çıkıyor. Önceki kernel sürümünde bu tür sıkıntı pek olmadı. hakan202020 arkadaşımızın verdiği gibi bilgileri fstab a ekleyebilirseniz sorununuzun çözüleceğini umuyorum.

Çevrimdışı Iskra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2008, 08:11:36 ös »
İşte sorun zaten orada başlıyor. fstab dosyasına ekleyeyim ama üzerine yazıp kaydederken erişim engellendi uyarısı çıkıyor. Tabi ben Pardus'tan erişip yazmaya uğraşıyorum. Başka bir şekilde nasıl olacak. Bi tarif ederseniz sevinirim.

Çevrimdışı Iskra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Nisan 2008, 08:25:25 ös »
Bi şekilde fstab dosyasına yazabildim fakat o da çözüm olmadı. Gene aynı hatayı verdi ctrl+d tuşlarına basın diyor. Bende basıyorum bilgisayar yeniden başlıyor. Bu başlangıçtaki yazıların bulunduğu bi log dosyası vardı sanırım. Oradan alıp kopyalarsam daha kolay olacak herhalde çözmemiz. Ama o log dosyasının yerini bilmiyorum.  :(

Çevrimdışı hakan202020

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2008, 11:33:30 ös »
Bi şekilde fstab dosyasına yazabildim fakat o da çözüm olmadı. Gene aynı hatayı verdi ctrl+d tuşlarına basın diyor. Bende basıyorum bilgisayar yeniden başlıyor. Bu başlangıçtaki yazıların bulunduğu bi log dosyası vardı sanırım. Oradan alıp kopyalarsam daha kolay olacak herhalde çözmemiz. Ama o log dosyasının yerini bilmiyorum.  :(

selamlar tekrar  sorunu çözmenin yolu   kdesu kwrite /boot/grub/menu.lst   çıktısını buraya yazın yardımcı olmaya çalışayım olmazsa msn adresimden bana ulaşın birebir yardımcı olmaya çalışayım kolay gelsin

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #8 : 01 Nisan 2008, 11:53:31 ös »
Sata disk olunca;

/dev/sda5              /             ext3      noatime             0   1

şeklinde de olabiliyor. Bazı kerneller sata diski sdX yerine hdX şeklinde gösteriyor. Sanırım burada sata diski emüle ediyor. Ayrıntısını bilemiyorum ama.

Daha da olmazsa 2.6.22.9 kerneli kurdururum ve öyle başlatırsın sistemi.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2008, 12:19:36 öö Gönderen: atlantis »

Çevrimdışı Iskra

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 02 Nisan 2008, 08:08:21 ös »

selamlar tekrar  sorunu çözmenin yolu   kdesu kwrite /boot/grub/menu.lst   çıktısını buraya yazın yardımcı olmaya çalışayım olmazsa msn adresimden bana ulaşın birebir yardımcı olmaya çalışayım kolay gelsin

menu.Ist dosyasının içi tamamen boş. Hiç bişey yok içinde.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2008, 10:45:49 ös »
Hocam grubu yazdırmanın en kısa yolu yine kurulum cdsinden geçiyor.

Kurulum cd sini takıp sistemi başlatın. Kurulum sistemi başladığında Ctrl+Alt+Backspace ile konsola düşün.
Sonra Kurulum yaptığınız bölümü mount edin.

mount -rw /dev/hda5 /media/hda5 gibi.

Daha sonra /dev dizinini yeniden mount ediyoruz.

mount --bind /dev /media/hda5/dev

Sonra da grubu yazdıracağız.

/sbin/grub-install --root-directory=/media/hda5 --no-floppy --recheck /dev/hda

/dev/hda kısmı sata disker göre /dev/sdaa olarak değişebilir.

Grub sorunsuz yazdırılırsa;

chroot /media/hda5 /sbin/update-grub

komutunu verin.

Eğer sistemde başka bir ayarı düzeltmek isterseniz de bu şekilde düzeltebilirsiniz. Örneğin fstab dosyası gibi.

Son olarak kurulum dizinini ayırın

umount /dev/hda5 gibi

ve sistemi yeniden başlatın.

Sistem açıldığında grubta biraz düzenleme gerekiyor. root(hd0,0) şeklinde ayarlamışsa o zaman onları kendi sisteminize göre düzenleyin ve sistemi başlatın. Gerisi kolay.

Grub konusundaki Abdullah arkadaşımızın makalesi de çok işinize yarayacaktır.
http://www.caylak.prophp.org/grub/

Diğer sorun yaşayan arkadaşlarda bu yöntemi test edebilirler. rc2'ye kadar geçici olarak idare edeceğiz maalesef.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2008, 10:48:06 ös Gönderen: atlantis »