İntel

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Intel Hakkında

Intel, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli, dünyanın en büyük yonga üreten firması ve en bilinen yonga üreticisidir. İntel, 1968 yılında Gordon E. Moore tarafından ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kaliforniya ayaletinin Santa Clara şehrinde kurulmuştur.

Intel tarafından piyasaya çıkarılan ilk mikro işlemci Intel 4004'tür. Günümüz bilgiasayarlarının %90'ında Intel mikro işlemcilerinin kullanılması, önceden sadece bilgisayar üreticisi firmaların bildiği mikroişlemci Intel'i, kullanıcılara da öğreten Intel Inside (İçeride İntel) reklam kampanyası sayesinde olmuştur. Intel'in piyasa değeri 150 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Intel, Microsoft'un önemli bir partneri olmak ile birlikte özgür yazılıma ve özellikle GNU/Linux'a önem veren ve önemli katkılarda bulunan bir firmadır. Intel, özellikle taşınabilir bilgisayarlarda enerji tüketimi ve fiyatıyla tercih edilen entegre grafik işlemcilerinin sürücüleri açık kaynak kodludur.

İntel, AMD'nin (Advanced Micro Devices) 1995 yılı ve sonrasından olumsuz etkilenmitir. Piyasadaki hakim işlemci olma özelliğini yitirmiş olup rakibi karşısında fiyat/performans ve düşük enerji tüketimi gibi önemli söylemleri rakibine kaptırmıştır. Bunda Intel'in başlattığı Ghz yarışının çok büyük etkisi vardır. İlk zamanlarda Intel'in kendisine fazla güvenmesine neden olan bu süreç daha sonraki zamanlarda Intel'in büyük sorunlar yaşamasına neden olmuştur.

Intel'in rakibi AMD (Advanced Micro Devices) 1995 yılından sonra araştırma geliştirme faaliyetlerine ağırlık vermesi ve tarafınca geliştirilen 64-bit işlemcileriyle ile Intel'in zor zamanlar yaşamasına sebep olmuştur.

Intel şuan mikro işlemci, anakart, chipset, flash bellek, ağ kartı, bluetooth yongası ve yakın bir zamanda üretilmesi planan GPU (Graphic Unit Proccer) üretimi ile bir teknoloji devi olduğunu ilan etmiştir.


Intel Grafik Sürücü Kurulumu

Tüm işlemlerin yönetici hakları (root) ile yapılması gerekmektedir.

Opsiyonel olmak kaydıyla X.org dosyasının yedeğini almak isterseniz

cp /etc/X11/xorg.conf /home/kullanıcıadı

1) kwrite /etc/X11/xorg.conf

2) Extensions bölümündeki #Option "Composite" "enable" yazan kısımdaki # karakterini silin. Aşağıdaki gibi olmalıdır.

Section "Extensions"
 Option "Composite" "enable"
EndSection

3) Device kısmına Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true" satırını ekleyin.

Section "Device"
 Screen 0
 Identifier "VideoCard0"
 Driver   "i810"
 VendorName "Intel Corporation"
 BoardName "Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller"
 Option   "RenderAccel" "true"
 Option   "XAANoOffscreenPixmaps" "true"
 EndSection

4) X.Org dosyasındaki yaptığımız değişiklikleri kaydedip çıkıyoruz.Son olarak yapmamız gereken OpenGL desteğini aktif hale getirmektedir.

Bunun için update-opengl xorg-x11 komutunu veriyoruz.

Komutu verdikte sonra Ctrl+Alt+BackSpace tuşlarına aynı anda basıyoruz ve grafik arabirimi yeniden başlatıyoruz.

3B desteğini kontrol etmek için glxinfo | grep -i "direct rendering" komutunu veriyoruz.

Eğer cevap Yes ise 3B desteği aktiftir.

İşlemleri uygularken eğer bir hata ile karşılaşmadıysanız 3B desteği aktif demektir.