AMD-ATI

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

AMD-ATI Hakkında

ATI, grafik işlemci (GPU) ve chipset üreten bir yarı iletken üreticisidir. Özellikle Radeon serisi grafik işlemcileriyle ünlenen firma, Nvidia yarı ilekten üreticisinin en büyük rakibidir. 24 Temmuz 2006 tarihinde AMD yarı iletken üreticisi tarafından satın alınıp, AMD-ATI adıyla ürünlerini üretmeye devam etmektedir.

AMD-ATI şuan itibariyle GPU'ları (Graphic Unit Proccer) 65 nm üretim tekniğiyle üretmekte olup yakın bir zamanda 55 nm üretim tekniğine geçecektir. AMD-ATI, rakibi Nvidia karşısında başarılı olabilmek amacıyla Unix türevi işletim sistemlerine destek vermeye başlamıştır. Novell'in OpenSuse ekibi ile çalışan AMD-ATI, yakın bir zamanda yayınlanan sürücüleriyle Composite desteği vermektedir.

AMD-ATI'nin yeni sürücüleri ile vermiş olduğu Composite desteği rakibi Nvidia karşısında ne kadar yetersiz olsada bir kaç yıl öncesine göre büyük bir gelişme söz konusudur.


AMD-ATI Grafik Sürücüsü Kurulumu

AMD-ATI grafik sürücü kurulumuna başlamadan önce sisteminizde kernel-source, make, gcc paketlerinin kurulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde kurulum başarı ile gerçekleşmeyecektir.

1) ati-driver-installer-8-01-x86.x86_64.run binary dosyasını çalıştırıyoruz.

2) Automatic seçeneğini işaretliyoruz ve next butonuna basıyoruz, ardından exit butonuna basıyoruz.

3) Kurulum tamamlandı. X.Org dosyasını da düzenledikten sonra 3B desteğine sahip olacaksınız.

4) Konsolu açıyoruz ve yönetici haklarını alıyoruz. Ardından aticonfig --initial komutunu veriyoruz ve artık X.org dosyası yapılandırıldı.

5) Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Kurulumda bir sorun ile karşılaşmadıysanız 3B desteğini almış olmanız gerek.