Enlightenment

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Enlightenment, Unix ve türevi sistemler için geliştirilen bir masaüstü ortamıdır. Kullanışlı, hızlı ve sade bir masaüstü yaratmak amacıyla geliştirilmeye başlanan masaüstü ortamı projesidir. Enlightenment, 1996 yılında geliştirilmeye başlanmış bir masaüstü ortamı olup istenilen başarıyı yakalayamamıştır. Geliştirilme süreci devam etmektedir. Enlightenment, açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. BSD (Berkeley Software Distribution) lisansı ile dağıtılmaktadır.

Enlightenment'ın çıkış noktası GNU/Linux ve BSD (Berkeley Software Distribution) işletim sistemlerini tercih eden sunuculardı ancak Enlightenment'ın sunucular tarafından tercih edilmedi. Enlightenment günümüzde KDE (K Desktop Environmet) ve GNOME (GNU Network Object Model Environment) masaüstünden sıkılan ve başka arayışlar içine giren kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Enlightenment, 16 Şubat 2008 tarihinde 0.16.8.12 sürümüne ulaşmıştır.

Enlightenment, şuan için kısıtlı ve oldukça az bir kitle tarafından tercih edilmekte olup Elive, gOs, Yellow Dog Linux gibi önemli GNU/Linux dağıtımlar tarafından tercih edilmektedir.

E17 Özellikleri

Enlightment E17'nin (0.17) başlıca özellikleri Modular design (Anlık kullanılabilir modülleri görebileceğiniz bir uygulama), Pager (Sanal masaüstlerini bağlama aracı), iBar (Ortak uygulamaları gösterme aracı), iBox (Ortak uygulamaları küçültme aracı), Dropshadow (İptal edilen uygulamaların yönetimini sağlayan araç), Clock (Analog saat), Battery (Taşınabilir sistemler için batarya monitörü), CPUFreq (Taşınabilir sistemler için işlemci monitörü), Temperature (İşlemci sıcaklıklarını anlık olarak gösteren bir sıcaklık monitörü) ve daha bir çok özelliğe sahiptir.