Firefox

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Mozilla Firefox (Kısaca Firefox), Mozilla vakfı tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. En güncel sürümü 7 Şubat 2008'de yayınlanan 2.0.0.12'dir. GPL (General Public Licence) ile dağıtılmaktadır.

Mozilla Firefox, Netscape Gecko tabanlı, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış bir web tarayıcıdır.

Mozilla Firefox, Microsoft Windows, GNU/Linux, Mac Os X işletim sistemlerinin yanı sıra BeOs, BSD, OS/2, Solaris, SkyOs işletim sistemleri için de sunulmaktadır.

Özellikleri

Mozilla Firefox diğer Web tarayıcılarından bir çok özelliği ile ayırılmaktadır. Mozilla Firefox, kendiliğinden açılan pencereleri engelleme, sekme desteği, engtegre Google arama motoru (Diğer arama motorları da kullanılabilmekte), Kişiselleştirilebilir araç arayüz, eklenti sistemi, kolayca düzenlenebilir yer imleri, tema desteği, çerez yönetimi, yumuşak kaydırma, oturum kurtarma ve daha bir çok özelliğiyle bir kullanıcının en iyi sörf keyfini yaşamasına imkan sağlıyor.

Firefox 3'e Genel Bir Bakış

Mozilla Firefox Web tarayıcısı yakın bir zamanda 3.0 kararlı sürümüne ulaşıcak. Mozilla Firefox 3 ile Gecko 1.9 motoru geliyor. Gecko 1.9 ile çok Firefox 3'e göre daha hızlı sörf yapılabilecek. Bunun yanında JavaScrpit 2.0 desteği, yeni firefox teması, Opera Web tarayıcısında da bulunan oturum kaydetme, yazım denetimi, Opera Web tarayıcısında da bulunan web sayfasını ekrana otomatik sığdırma, SVG 1.1 elemanlarına tam destek gibi önemli yenilikler içeriyor. Mozilla Firefox 3 şuan beta 3 sürümünde olup yakın bir zamanda kararlı sürümü son kullanıcı ile buluşması planlanmakta.