GNOME

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

GNOME (GNU Network Object Model Environment), Unix türevi işletim sistemleri için geliştirilmiş bir masaüstü ortamıdır. GTK kütüphanesi ve kendine ait GNOME (GNU Network Object Model Environment) kütüphaneleri kullanılarak geliştirilen GNOME (GNU Network Object Model Environment), Unix türevi işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır. GNOME (GNU Network Object Model Environment), ilk zamanlar özgür olmayan QT kütüphaneleri ve QT kütüphanelerini kullanan KDE'ye (K Desktop Environment) bir alternatif olmak amacıyla Miguel de Icaza ve Federiceo Mena tarafından 1997 yılının Ağustos ayında geliştirilmeye başlanmıştır.

GNOME (GNU Network Object Model Environment), açık kaynak kodlu olup GPL (General Public Licence) lisansı ile dağıltılmaktadır.

GNOME (GNU Network Object Model Environment), KDE'ye (K Desktop Environment) karşın sadeliği ön planda tutan bir masaüstü ortamıdır. GNOME (GNU Network Object Model Environment) KDE (K Desktop Environment) ile bu noktada ayrışmaktadır. KDE (K Desktop Environment) daha kullanışlı, son kullanıcıya daha yakın, şık bir masaüstü sunmayı amaçlayan ve bu noktada gelişimine yön verilen bir projeyken GNOME (GNU Network Object Model Environment) sadeliği, stabiliteyi amaçlayan ve bu noktada gelişim sürecine yön verilen bir projedir.

GNOME'un (GNU Network Object Model Environment) simgesi KDE'nin (K Desktop Envrionmet) Konqi adlı ejderine karşın bir ayaktır.

Bu simge terchinin sebebi ise tam olarak bilinmemekte olup projeye hoş bir hava katmaktadır.

GNOME (GNU Network Object Model Environment) 9 Ocak 2008 tarihi ile 2.20.3 sürümüne ulaşmıştır.