Nvidia

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara
Nvidia logo.jpg

Nvidia Hakkında

Nvidia, grafik işlemci (GPU) ve x86 mimarisi üzerine kurulu bilgisayarlar için anakart chipseti bir yarı iletken üreticisidir. Nvidia, ABD'nin (Amerika Birleşik Devleteri) Kaliforniya eyaletinin Santa Clara şehrinde kurulmuştur.Nvidia'nın GeForce ve NForce ile başlayan yarı iletken mecarası başarılar ile sonuçlanmış ve Sony'nin yeni oyun konsolu Playstation 3 ile pekiştirilmiştir. Nvidia tarafından hayat verilen Playstation 3, 3B açısından en başarılı oyun konsolu olma özelliğini taşımaktadır.Nvidia, 2002-2007 yılları arasında %900 gibi bir büyüme ile yarı iletken üreticileri arasında önemli bir konuma sahip olmuş ve yaptığı hamleler ile ve desteklediği projeler ile son kullanıcı tarafından büyük bir destek görmüştür. Nvidia rakiplerinin aksine Unix türevi işletim sistemlerine destek veren bir üreticidir.

Gelişim Süreci

Bir zamanlar AMD de çalışmış bulunan Tayvan asıllı Jen Hsun Huang tarafından 1993 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan 2 yıl sonra NV1 adlı ilk ürününü piyasaya çıkaran Nvidia Latince'deki N (En yüksek derece), Vidia (Görüş) anlamlarının birleşmesi sonucu oluşmuştur. 1999 da ilk GPU'ı (Graphic Unit Proccer) piyasaya süren yarı iletken devi 2002 yılında 1 milyon üzeri bir satış rakamına ulaşmış ve 2005 yılında Playstation 3 için GPU (Graphic Unit Proccer) çalışmalarına başlamıştır. 2007 yılında Microsoft tarafından geliştirilen DirectX'ın yeni sürümü (DirectX 10) için Nvidia ve rakibi AMD-ATI çalışmalara başlamış ve AMD-ATI'den önce ilk DirectX 10 destekli GPU'ı (Graphic Unit Proccer) üretmiş ve piyasaya sürmüştür.

Nvidia Sürücü Kurulumu

Tüm işlemler yönetici (root) haklarıyla yapılmalıdır.

1) Nvidia grafik sürücüsünü kurmak için önce kernel-source, gcc ve make paketlerinin sistemde kurulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde kurulum gerçekleşmeyecektir.

2) 169.09 Nolu Nvidia Grafik Sürüsü kurulumu

cd /home/kullanıcıadı/

sh NVIDIA-Linux-x86-169.09-pkg1.run -q

3) X.Org'un Yapılandırılması

Opsiyonel olarak eğer X.Org'un yedeğini almak isterseniz bu komutu kullanabilirsiniz.

cp /etc/X11/xorg.conf /home/kullanıcıadı

nvidia-xconfig

Sistemimizi yeniden başlattıktan sonra 3B desteğini almış olmamız gerekir. 3B desteğini kontrol etmek için konsolu açıp glxinfo komutunu veriyoruz. Eğer Direct Yes diyor ise 3B desteğini aktifir.


Artık 3B desteğine eğer bir sorun yaşanmamışsa sahipsiniz.


Composite Desteği İçin Yapılması Gerekenler

kwrite /etc/X11/xorg.conf

Section "Extensions"
   Option         "Composite" "Enable"
EndSection

Satırlarını xorg.conf dosyasının sonuna ekliyoruz ve kaydediyoruz.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bir sorun yaşanmadıysa Composite desteğine sahipsiniz.