Opera

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Opera, bir web tarayıcısı programıdır. Opera Software tarafından Opera 1995 yılında geliştirilmeye başlamıştır. Daha önceleri ücretli olan Opera 8. sürümü ile birlikte ücretsiz olarak kullanıclara sunulmuştur. Opera, kapalı kaynak kodludur ancak GNU/Linux, Mac Os X, Bsd, BeOs ve daha bir çok işletim sistem için sunulmaktadır.

Opera web tarayıcısı, bir çok platformda çalışabilmekte olup gömülü sistemler için de sunulmaktadır. Opera, hızlı, sade ve standartlarla uyumludur. Cep telefonları ve cep bilgisayarları için de sunulmaktadır.

Opera web tarayıcısı, dahili açılır pencere engelleyici, sekmeli gezinti, dahili arama, tema desteği ve daha bir çok özelliğe sahiptir. Opera, Bittorrent istemcisi, dahili e-posta yazılımı, Rss, IRC sohbet ve daha bir çok özellikle donatılmıştır.

Opera web tarayıcısı ilk zamanlar Mac Os X kullanıcıları tarafından tercih edilmekte olup 8. sürüm ile birlikte Pc (Personal Computer) ve cep telefonu/cep bilgisayarı pazarındaki ağırlığını arttırmış ve son kullanıcı ile daha yakın ilişkiler kurmaya çaba sarfetmiştir. Web tarayıcıları arasındaki rekabetten en iyi şekilde yararlanmak için ücretli ve ücretsiz ancak reklamlı olan iki ayrı sürümü reklam özelliğini de kaldırarak tamamen ücretsiz bir web tarayıcısı olmuştur.

Opera web tarayıcısının rakiplerine ve özellikle Mozilla vakfı ürünlere karşın standartlarla daha iç içedir. Özellikle asp uzantılı web sayfalarını İnternet Explorer kadar olmasada daha sorunsuz ve daha uyumludur.