Pidgin

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Pidgin, (Önceki adıyla Gaim) Microsoft Windows, GNU/Linux ve BSD işletim sistemlerine destek vermektedir. Mac Os X kullanıcılarının ise Pidgin'i kaynak koddan derlemeleri gerekmektedir. Pidgin, ücretsiz ve açık kaynak kodludur.GPL (General Public Licence) lisansı ile dağıtılmaktadır.

Pidgin bir çok anlık mesajlaşma protokolüne destek vermekte olup aynı anda birden fazla protokolünün giriş yapılmasına ve kullanılmasına olan vermektedir. Bu sayede Pidgin kullanıcıları aynı anda MSN ve Google Talk hesaplarını kullanabilir ve başka bir hesanı kullanan kullancıyla görüşebilirler.

Kullanıcılar, Pidgin ile dosya aktarımı yapabilir, Buddy Pounce ile kullanıcıya özel olaylar atayabilir, ve eklentiler ile çok daha fazlasını elde edebilirler.

Pidgin, Gnome, KDE (K Desktop Environment) ve Microsoft Windows görev çubuğuyla tam uyumludur. Kullancıılar bu sayede kişi listesini sürekli açık tutmak zorunda kalmadan da Pidgin çalışabilir.

Gaim adının değişikliği AOL firmasıyla olan telif sorunlarından kaynaklanmaktadır. Pidgin geliştiricileri bugüne kadar Aol firması ile hukuksal mücadele vermiştir ancak isim değişikliğini daha uygun bulmuşlardır ve bu sayede sorunu kökten çözmüşlerdir. Sürüm numaralandırması ise değişikliğe uğramamış olup kaldığı yerden devam etmiştir.