VMware

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

VMware, 1998 yılında ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Kaliforniya eyaletinin Palo Alto şehrinde kurulan ve sanallaştırma (Virtualization) ürünleri sunan bir yazılım şirketidir.

VMware, yazılım şirketi şuan için VMware Workstation, VMware Fusion, VMware Player, VMware Server, Virtual Infrastructure, VMware ACE, VMware Lab Manager ve VMware Converter ürünleri ile kişisel, orta ileri seviye ölçekte her kullanıcının ihtiyaçlarına uygun ürünler sunmaktadır.

VMware, yazılım şirketinin piyasaya değeri 1.33 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

VMware sadece Microsoft Windows kullanıcıları değil, GNU/Linux işletim sistemi ve Apple'ın Mac Os X işletim sistemine de ürünler sunarak kullanıcıların karşısına geniş bir ürün gamıyla çıkmaktadır.

Bu noktada Microsoft Windows ve GNU/Linux kullanıcıları için VMware Workstation, VMware Server, VMware Player ürünlerini sunarken yakın bir zaman içerisinde Apple'ın Mac Os X işletim sistemine yönelik ürünler de sunmaya başlamıştır. VMware, yazılım şirketi Apple Mac Os X için diğer işletim sistemlerinden farklı olarak 3B desteğini de sunmaktadır. Vmware Fusion olarak adlandırılan bu ürün şuan için çok kısıtlı bir 3B desteğine sahip olmak ile birlikte Microsoft'un DirectX 8 grafik kütüphanesine destek vermektedir.

Teknik Özellikler

VMware, bir sanallaştırma (Virtualization) yazılımı olup konuk (Guest) işletim sistemlerinin ana makina (Host) içinde birden fazla çalıştırılmasına olanak sunarak kullanıcıların daha geniş bir ortamda çalışmalarına olanak sunmaktadır.

Kullanıcılar bu sayede ana makinada (Host) video sıkıştırırken veya başka bir işlem yaparken, konuk (Guest) işletim sistemlerinde başka bir işlem yapabilme imkanına kavuşmaktadır. Bunun için yeterli işlem gücüne, yeterli sistem belleğine (RAM - Random Accses Memory) ve yeterli disk alanına ihtiyaç duymaktadır. Yakın bir zamanda tanıtımı yapılan ve artık daha hızlı sanallaştırmaya (Virtualization) imkan sunan AMD - Pacifica ve İntel - VT teknolojileri ile çok daha hızlı bir şekilde sanallaştırma (Virtualization) yapılmasına olanak sağlanmıştır.

VMware, diğer sanallaştırma (Virtualization) yazılımlarının aksine Usb, Ses, Ağ desteği ve daha bir çok özelliğin yanında daha hızlı ve daha akıcı bir sanallaştırma (Virtualization) imkanı sunmaktadır.


Masaüstü Kullanıcılarına Yönelik Ürünler

VMware yazılım şirketinin ilk göz ağrısı olan VMware Workstation, VMware Player ve Apple Mac Os X işletim sistemine yönelik olarak geliştirilen VMware Fusion masaüstü kullanıcılarını hedefleyen sanallaştırma (Virtualization) yazılımıdır.

VMware Workstation

VMware Workstation, VMware yazılım şirketinin ilk göz ağrısı olmak ile birlikte USB,ses ve gelişmiş ağ desteği ile masaüstü kullanıcılarına yönelik bir ürün olma özelliği taşımaktadır.VMware Workstation kısaca konuk (Guest) sistemin görüntülü kaydını alma (Capture Video), ekran görüntüsü alma (Capture Screen), usb desteği, geliştirilmiş ağ desteği, konuk (Guest) sistem ile ana makina (Host) arasında geliştirilmiş etkileşim, VMware Fusion kadar başarılı olmasada deneysel olmak ile birlikte çok sınırlı bir 3B desteği'dir.

VMware Fusion

VMware Fusion, Apple'ın Macintosh bilgisayarlarında İntel işlemci kullanması ile birlikte başlatılan bir VMware sanallaştırma yazılımıdır. VMware Fusion, usb desteği, ses desteği, deneysel 3B, geliştirilmiş ağ, konuk (Guest) sistem ile ana makina (Host) arasında geliştirilmiş etkileşim ve dahasını içermektedir.

VMware Player

VMware Player, açık kaynak kodlu olup sanal makina yaratma desteğinden yoksundur ancak ücretsizdir. VMware Player, ses, usb, ekran görüntüsü alma (Capture Screen) desteğine sahiptir.

VMware Tools

VMware Tools, VMware Player ve VMware Workstation kullanıcıları için sunulan küçük bir eklentidir. VMware Tools ile konuk (Guest) sisteminde Windows ve GNU/Linux kullanan kullanıcılar daha gelişmiş bir etkileşim, daha iyi görüntü, sanal donanımın tüm imkanlarından yararlanma ve daha hassas mouse klavye'ye sahip olmaktadır. VMware Workstation kullanıcıları ses ve usb desteğine VMware Tools eklentisi ile sahip olmaktadır. VMware Tools, server kullanıcılarına yönelik olarak geliştirilen VMware Server ile birlikte de sunulmakta ve kullanılabilmektedir ancak ses ve usb desteği söz konusu değildir.

Server Kullanıcılarına Yönelik Ürünler

VMware yazılım şirketi, bu noktada VMware Server ürünü ile çıkış yapmaktadır. VMware Server, VMware Workstation'ın aksine ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Buna karşılık konuk (Guest) sistemi görüntülü kayıt altına alma (Capture Video), ses ve usb desteğinden yoksundur. VMware Server, ekran görüntüsü alma (Capture Screen), geliştirilmiş ağ ve dahasına sahiptir.