Wine

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Wine (Wine Is Not Emulator), UNIX türevi işletim sistemleri için geliştirilen, POSIX uyumlu işletim sistemleri çalıştıran kişisel bilgisayarların Windows programlarını çalıştırmasını sağlayan bir programdır.

WINE (Wine Is Not Emulator)'nin açılımı; Wine Is Not an Emulator ( Wine Emulator Değildir ) 'dür. Bir çok kullanıcı tarafından Windows emülatörü olarak karıştırılmaktadır ancak bu büyük bir hatadır. Wine bir emülatör'ün aksine Windows kütüphanelerini UNIX türevi işletim sistemlerine sağlayan ve Windows yazılımının Unix türevi sistemlerde çalışması için uygun bir ortam sağlar. Wine, açık kaynak kodlu olup LGPL (Lesser General Public Licence) lisansı ile dağıtılmaktadır.

Çalışma Sistemi

Windows programlarının çalıştırılması için gerekli kütüphanelerin (.dll) işletim sisteminden çağrılması gerekir. Unix türevi işletim sistemleri bu kütüphanelere sahip değildir. Microsoft Windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Microsoft bu kütüphanelerin içeriği hakında sol kullanıcıya bilgi vermez. Tam da bu noktada bir grup açık kaynak kodlu yazılım geliştiricisi Microsoft Windows'un kütüphanelerini Unix türevi işletim sistemleri için baştan yazarak Microsoft Windows programlarının Unix türevi işletim sistemleri üzerinde çalışmasını sağladılar.

Wine (Wine Is Not Emulator), 8 şubat 2008 tarihinde 0.9.55 sürümüne ulaşmış bulunmaktadır.

Gelişim Süreci

1993 yılında Wine (Wine Is Not Emulator) programının geliştirilmesi Microsoft Windows 3.1 üzerinde çalışan programların Unix türevi işletim sistemleri üzerinde çalıştırmak üzere hayata geçirilmiştir.Bu tarihte Win32 desteği sağlanmıştır.