Truva Linux Destek Forumu

Programlama Dilleri ve Veritabanları => Programlama Genel => Konuyu başlatan: fortran - 03 Ağustos 2015, 06:19:42 ös

Başlık: Android Studio 1.3 (Google’ın Android IDE’si) Nasıl Yüklenir?
Gönderen: fortran - 03 Ağustos 2015, 06:19:42 ös
(http://getgnu.org/images/filozof.jpg)
Google tarafından geliştirilen Android Studio’nun 1.3 sürümü duyuruldu. Google tarafından geliştirilen bir Android geliştirme (http://www.getgnu.org/?s=geli%C5%9Ftirme&submit=Search) ortamı olan Android Studio; Eclipse’ye benzer biçimde geliştirme ve hata ayıklama süreçleri için gerekli araçları sağlayarak kullanıma sunuluyor. Android Studio’nun mevcut en son sürümü çeşitli değişikliklerle gelen 1.3’tür. Sürümdeki değişiklikler hakkında bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını (http://android-developers.blogspot.co.uk/2015/07/get-your-hands-on-android-studio-13.html) inceleyebilirsiniz. Yazılımı kullanabilmek için sisteminizde Java Development Kit (JDK) 7’nin kurulu olması gerekiyor. Yazılımın ayrıca en az 2 GB RAM gerektirdiğini, önerilenin ise 4 GB RAM olduğunu hatırlatalım. Sistem gerekliliklerine buradan (http://developer.android.com/sdk/index.html?utm_campaign=android-studio-1-3&utm_source=dac&utm_medium=blog#Requirements) ulaşabilirsiniz. Bu yazıda, Android Studio 1.3’ü Ubuntu ve başta yaygın olarak kullanılan Linux Mint olmak üzere Ubuntu türevi sistemler üzerine nasıl yükleyeceğimizi ele alacağız. Yükleme PPA depo üzerinden yapıldığı için kolaydır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir.

(http://getgnucdn.s3.amazonaws.com/images/20150803180746/android.studio.png)
O halde kuruluma geçebiliriz. PPA depoyu sisteminize eklemek ve Android Studio 1.3’ü sisteminize yüklemek için aşağıdaki komutları vermelisiniz:

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:paolorotolo/android-studio

sudo apt-get update

sudo apt-get install android-studio

Daha sonra gerek duyarsanız, Android Studio’yu kaldırmak için aşağıdaki komutu verebilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get remove android-studio
getgnu.org (http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/android-studio-1-3-googlein-android-idesi-nasil-yuklenir.html)