Truva Linux Destek Forumu

Truva Linux => Donanım => Konuyu başlatan: fortran - 29 Eylül 2015, 05:42:52 ös

Başlık: Taurinus X200 Bilgisayarlar Artık Özgürlüğünüze Saygılı ve RYF Sertifikalı
Gönderen: fortran - 29 Eylül 2015, 05:42:52 ös
(http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/taurinus.x200.k.jpg)
Özgür Yazılım Vakfı (FSF) (http://www.fsf.org/), özgürlüğünüze saygısı nedeniyle Taurinus X200 (https://shop.libiquity.com/product/taurinus-x200) dizüstü bilgisayarlara Respects Your Freedom (RYF) (https://www.fsf.org/ryf) sertifikası verdi. Libiquity LLC (http://libiquity.com/) tarafından satılan Taurinus X200 dizüstü bilgisayarlar; ürün (http://www.getgnu.org//?s=%C3%BCr%C3%BCn) üzerinde kontrol hakkı ve gizlilik konularında FSF standartlarını karşıladığı için RYF sertifikasını almaya hak kazanmış bulunuyor. Hatırlanacağı gibi, Aralık 2013’te RYF sertifikasını almaya hak kazanan ilk dizüstü bilgisayar, shop.gluglug.org.uk (http://shop.gluglug.org.uk/) adresinden temin edilebilen Libreboot X60 (http://www.getgnu.org/donanim/ozgurlugunuze-saygisiyla-sertifikali-bilgisayar.html) olmuştu. Sonra, Ocak 2015‘te Libreboot X200 de RYF sertifikasını almıştı. Bu, Libiquity tarafından üretilen ve Ryf sertifika elde eden ilk üründür. Lenovo ThinkPad X200 üzerinde yapılandırılan ürün, Trisquel GNU/Linux 7.0 işletim sistemiyle kullanıcıya sunuluyor. 2 GB RAM ve 160 GB HDD içeren ürün, 445,00 $ fiyatla satışa sunuluyor.

(http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/taurinus.x200.2.jpg)
Kişisel elektronik aygıtlarda ve gömülü sistemlerde her yerde özgürlük şiarıyla yola çıkan firma, özgürlüğe saygılı bir donanım sağlamanın yanı sıra, kullanıcıya, FSF onaylı bir dağıtım sunuyor. Firmanın kurucusu ve CEO’su Patrick McDermott; gelecekte de RYF sertifikalı bir ürünle FSF ile çalışmalarını daha da ileri götürmek isteyen ilk ABD şirketi olmaktan onur duyduklarını söyledi. Donanım satıcılarının sertifika ile ilgili kriterleri, fsf.org’un sayfasında (http://www.fsf.org/resources/hw/endorsement/criteria) bulabilecekleri belirtildi.

(http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/taurinus.x200.1.jpg)
(http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/taurinus.x200.3.jpg)

getgnu.org (http://www.getgnu.org/donanim/taurinus-x200-bilgisayarlar-artik-ozgurlugunuze-saygili-ve-ryf-sertifikali.html)