Truva Linux Destek Forumu

Programlama Dilleri ve Veritabanları => Programlama Genel => Konuyu başlatan: fortran - 09 Ocak 2014, 10:33:27 ös

Başlık: Zeki Bildirici:LibreOffice Android sürümüne geliştirici olun
Gönderen: fortran - 09 Ocak 2014, 10:33:27 ös
LibreOffice bildiğiniz üzere Windows, GNU/Linux, Mac OS X, BSD platformlarında kullanılabilir bir özgür ofis yazılımı.

Michael Meeks LibreOffice Android sürümünü anlatıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=E2vNTkTQi60

GSoC 2012 öncesinde Android’in yükselişiyle LibreOffice’de mobil platformlarda yerini almak için planlarını yapmıştı. GSoC 2012 sonrasında (http://bosdonnat.fr/libreoffice-gsoc-2012-wrap-up.html) da hızlanan geliştirme çalışmalarıyla bir şeyler oluşmaya başlamıştı.

(http://bosdonnat.fr/data/android-lo-fpicker.png)

Fakat bu platformdaki gelişme istenenin epeyce gerisinde kalmış bulunuyor. Sebebi ise malumunuz geliştirici eksikliği…

Gördüğüm o ki Andorid’in popülerleşmesiyle ülkemizde de Andorid geliştiriciliği hız kazanmış; birçok genç arkadaş bu konuda epey ilgili ve mesafe kat etmiş.

LibreOffice’in masaüstü sürümü için geliştirici çıkarma işinde ülkemiz geride kaldı. Neden bu açığı LibreOffice Android sürümünde kapatmayalım. Madem Android geliştiriciliği  ülkemizde bu denli popüler, gelin LibreOffice’in Android sürümüne katkı verin.

Lafı çok uzatmaya gerek yok aslında. LibreOffice’in Andorid sürümü hepimizin ihtiyacını giderecek bir ofis yazılımı olacak.

Gelin bu geliştirme sürecinde yerinizi alın.

Proaktif olun!

Proaktif (http://en.wikipedia.org/wiki/Proactivity) demişken, sürekli bu kelimeyi tekrar ediyorum. Proaktif nedir (https://eksisozluk.com/proaktif--187690) derseniz, elini taşın altına koyan, şartların oluşmasını beklemeden insiyatif alarak işi halletme diye kabaca tanımlayabilirim. Özgür yazılım katkıcısıysanız elinizi taşın altına sokmaktan çekinmemelisiniz. Bekleyeceğiniz bir şey de yok, her toplulukla kendinizi tanıtın elinizden geleni ortaya koyun, bunu yapabilirim deyin ve yapın. Bu kadar. Nazlanmaya, acaba demeye hiç gerek yok. Üreten veya üretmeye niyeti olan kişi her yerde memnuniyetle karşılanacaktır.

LibreOffice’in Android sürümüne katkıcı olmak için şu sayfadan başlayabilirsiniz: https://wiki.documentfoundation.org/LibreOffice_on_Android

Günlük sürümler şurada: http://dev-builds.libreoffice.org/daily/master/Android-ARM@24-Bytemark-Hosting/current/

Kod şurada: http://cgit.freedesktop.org/libreoffice/core/tree/android

Geliştirici sayfaları: https://wiki.documentfoundation.org/Development http://tr.libreoffice.org/get-involved/gelistirici/ https://www.libreoffice.org/developers/ Türkçe geliştirici listemiz hakkında da şuradan bilgi (http://blog.bluzz.net/libreoffice-turkce-gelistirici-listesi-hayirli-olsun/) alabilirsiniz.

Geri durmayalım!

Not: Bu arada LibreOffice’i rollAPP ile iPad ve ChromeBook/Chrome üzerinde kullanabiliyorsunuz:
 - LibreOffice, RollApp ile iPad ve Chromebook’larda (http://forum.libreoffice.org.tr/viewtopic.php?f=2&t=548&)

blog.bluzz.net (http://blog.bluzz.net/libreoffice-android-surumune-gelistirici-olun/)