Truva Linux Destek Forumu

Kitap / Dergi / Doküman => Kitap,Dergi,Doküman => Konuyu başlatan: fortran - 14 Mart 2014, 11:57:28 ös

Başlık: Açık Anahtar İmzalama Partisi
Gönderen: fortran - 14 Mart 2014, 11:57:28 ös
(http://www.getgnu.org/images/stories/acik-anahtar.png)
Açık anahtarlı şifreleme bilimi açık (public key) ve ̈özel (private key) anahtar çifti temeline dayanan bir sistemdir. Asimetrik şifreleme (asymmetric encryption) ve sayısal imzalama (digital signature) uygulamaları başlıca açık anahtarlı ̧sifre bilimi uygulamalarıdır. Şifreleme, iletilerin gizliliğini (confidentiality) sağlar. Kullanılan anahtara göre iki türlü şifreleme vardır: şifrelemede ve de şifrelemede aynı anahtarı kullanan simetrik şifreleme, ve şifreleme ile de şifrelemede farkı anahtarları kullanan asimetrik şifreleme. Asimetrik şifreleme, gizliliği gereken bir iletinin (e-posta v.b.) şifrelenip gönderilmesinden ziyade bu gizlilik gerektiren iletinin simetrik şifrelenmesinde kullanılacak olan simetrik anahtarın güvenli bir şekilde iletişim partnerleri arasında aktarılmasında kullanılır.

Bu amaçla oluşturacağınız bir simetrik anahtarı partnerinizin açık anahtarı ile şifreleyip partnerinize gönderirsiniz ve partneriniz ise şifrelenmiş olan simetrik anahtarı sadece kendisinin sahip olduğu ̈ozel anahtarı ile de şifre eder.

Açık Anahtar İmzalama Partisi adlı e-kitabı edinmek için tıklayınız (http://csirt.ulakbim.gov.tr/dokumanlar/anahtarimzalamapartisi.pdf).

getgnu.org (http://getgnu.org/e-kitap/acik-anahtar-imzalama-partisi.html)