Gönderen Konu: Android için LibreOffice Görüntüleyici (Beta) duyuruldu  (Okunma sayısı 5019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
The Document Foundation (TDF), taşınabilir cihaz kullanıcılarının Açık Belge Biçimi – Open Document Format (ODF) dosyalarına akıllı telefon ve tablet gibi cihazlardan erişebilmelerini sağlayan LibreOffice Viewer for Android (Beta) – Andorid için LibreOffice Görüntüleyici (Beta)  uygulamasının Google Play mağazasında yayınlanmasından sevinç duymaktadır.

Uygulama Collabora şirketi tarafından geliştirilmiş olup şu bağlantıdan edinilebilir: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.collabora.libreoffice. (Beta sürümdür, dikkatli kullanılması önerilmektedir)


LibreOffice Viewer (Beta) – Android için LibreOffice Görüntüleyici (Beta)

LibreOffice Viewer for Android (Beta)’in bu ilk sürümü metin belgelerini ve temel sunum belgelerini görüntüleyebilmektedir. Çalışma sayfalarını görüntüleme desteği erken bir aşamada olup buna ek olarak karmaşık sunum belgeleri için destek ise ilerideki sürümlerde planlanmaktadır. Kullanıcılarımız uygulamayı indirip test etmeye davet edilmekle birlikte önemli belgelerininiz konusunda dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Collabora şirketinde Üretkenlik Böl. Başkanı Micheal Meeks ürün için “Android için destek hem şirketler arasında hem de bireysel katkıcılar arasındaki işbirliğinin bir sonucudur” demekte ve “LibreOffice’in açık ekosistemi sınırlama olmadan iyi yazılım üretebilmek için farklı grupları bir araya getirmekte bir kez daha yeteneğini ispatlamıştır” diye eklemekte.

Bu taşınabilir uygulama birçok kullanıcının hareket halinde ODF dosyalarına erişim dileklerini yerine getirmekte ve ayrıca Microsoft Office dosya biçimleri de dahil olmak üzere birçok kapalı dosya biçimini de okyabilmektedir.

The Document Foundation yönetim kurulu üyesi Björn Michaelsen “Bu sürüm, yeni taşınabilir uygulama serisinin ilk ürünüdür” demekte ve “Bireyler, şirketler, ve organizasyonlar LibreOfficetopluluğuna katılmaları ve açık geliştirme sürecine katkı vermeleri için teşvik edilmektedir” diye eklemekte.

LibreOffice Görüntüleyici (Beta) Collabora tarafından SMOOSE şirketinin desteği ile üretilmiştir. Uygulama LibreOffice topluluğunun, SUSE ve Mozilla Şirketi , Igalia’dn Jacobo Aragunde ve Googel Summer of Code öğrencilerinden Andrzej Hunt ve Ian Billet tarafından gerçekleştirilen temel çalışması üzerine inşa edilmiştir.

LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri The Document Foundation’a bağış ile destek olabilirler http://donate.libreoffice.org/tr/

blog.libreoffice.org.tr