Gönderen Konu: Bir Firefox Eklentisi: Goo.gl lite  (Okunma sayısı 4772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
Bir Firefox Eklentisi: Goo.gl lite
« : 18 Mayıs 2015, 01:41:29 öö »

Mozilla Firefox’u gerçekten severek kullanıyoruz. Firefox’un çok hoş eklentileri var, kuşkusuz onlardan da vazgeçemiyoruz. Bazen, hiç tanımadığımız bir eklentisiyle karşılaştığımızda, şaşırdığımız, ben bunu şimdiye kadar nasıl olmuş da tanıyamamışım dediğimiz oluyor. İşte kısa bir süre önce, ben de, bu duyguyu yaşadım. Bir dostum bana Firefox’un Goo.gl lite adlı bir eklentisi olduğunu ve bu eklentinin, uzun site adreslerini kısacık yaptığını söyledi. GNU General Public License altında dağıtılan bu eklentiyi hemen kurup denedim. Sonuç gerçekten de harikulade idi. Mesela benim tecrübe etmek için denediğim sayfanın adresi şu biçimde küçüldü: http://goo.gl/KHqmYJ. Sayfanın orjinal adresini mi merak ediyorsunuz? Merak etmeyin, söyleyeceğim.

Öncelikle şu adrese gidiyor, eklentiyi kuruyorsunuz. Ardından, eklentiyi araç çubuğuna eklemek için özelleştir sayfasını açıyoruz. Burada, hemen solda gördüğünüz simgeyi alıp araç çubuğuna yerleştiriyoruz. Artık eklentiyi kullanmaya hazırız.


Goo.gl lite simgesini alıp araç çubuğuna yerleştiriyoruz.

Şimdi, kısaltmak istediğimiz adrese gidiyoruz. Araç çubuğumuzdaki Goo.gl lite simgesine tıklıyoruz. Goo.gl lite, adresimizi kısaltıyor. Bir kez daha tıklıyoruz, kısaltılan adres panoya kopyalanıyor. Artık adresi istediğimiz yere yapıştırıp kullanabiliriz.


Goo.gl lite simgesine tıklandığında tarayıcının üzerinde böyle bir bant oluşacaktır.

Benim yukarıdaki kısaltılmış adresim ne idi? http://goo.gl/KHqmYJ. Tabii siz linke tıklayıp, aslında bunun http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/iso-kalibini-terminalden-usb-bellege-yazdirmak.html olduğunu gördünüz değil mi? Sonuç gerçekten harikulade. Güle güle kullanın.

getgnu.org