Gönderen Konu: Ssh Tüneli Üzerinden VNC Bağlantısı  (Okunma sayısı 4443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
Ssh Tüneli Üzerinden VNC Bağlantısı
« : 10 Ağustos 2015, 06:20:09 ös »

Bu sıralar @caylakpenguen ile devam ediyoruz. Hadi hayırlısı. @caylakpenguen bu defa da SSH tüneli üzerinden VNC bağlantısı konusuna eğilmiş. Konuyu kendi blogunda değerlendirmiş, ben de buraya aktarıyorum. @caylakpenguen şöyle yazıyor: “Günümüzde VPS Server makinalar oldukça rağbette ve fiyat bakımından da oldukça uygun. Aylık 5$ maliyetle bir VPS sunucunuz olabilir. Testler için bir tane DijitalOcean firmasından Debian 8 VPS kiraladım. Yaklaşık 1 aydır problemsiz çalışmakta. Sunucuya SSH bağlantısını keybased şifresiz bağlantıyla yapmaktayım. Keybased bağlantı ayrıntıları için burayı tıklayınız. Bu sunucuda birde X sunucusu çalıştırmak istedim. Hafif bir Window manager kurdum, adı Dwm.

Kod: [Seç]
apt-get install dwm
beraberinde gerekli olan xorg paketleri de kuruldu. Şimdi de VNC serverimizi kuralım:

Kod: [Seç]
apt-get install tightvncserver
şimdi VNC server ayarlarını yapalım.NOT: Ekrandaki uyarı girdiğimiz parolanın 8 karaktere indirgendiğini belirten uyarıdır. Yani VNC bağlantı şifreniz en fazla 8 karakter olabilir. Bakalım vncserver çalışır haldemi.

Kod: [Seç]
root@truvacloud:~# netstat -plutn | grep 5901
tcp        0      0 0.0.0.0:5901            0.0.0.0:*               LISTEN      11209/Xtightvnc
root@truvacloud:~#

Evet, VNC server problemsiz çalışıyor. Normalde VNC çalışan sunucuya direkt olarak herhangi bir VNC client ile bağlanabiliriz. VNC yapısı gereği güvensiz bağlantı oluşturmaktadır. Yani bizim VNC otumumumuzda local ağdaki veya bağlantının üzerinden geçtiği ağ geçitlerinde herhangi biri dinleyip takip edebilir. Bu nedenle VNC bağlantımızı SSH tünel üzerinden kuracağız.

Not: Kullandığınız istemci makinada root yetkilerine sahip olmamız gerekli değildir. SSH VNC Tünelimizi oluşturalım.

Kod: [Seç]
ssh -L 5901:localhost:5901 [email protected]

Evet, SSH tünelimiz başarıyla oluştu. Şimdi VNC istemicimizle bağlatımızı açalım. Remmina birçok protokolu destekleyen güzel bir istemcidir.


Dikkat ederseniz uzak sunucuyu değil, localhost:1‘i kullandık. Sebebi uzak sunucuya yerel makinamızdan ssh tüneli ile ulaşmamızdır. işte sonuç, bağlantımız hazır.


Güvenli VNC bağlantınızı kullanabilirsiniz. VNC serveri durdurmanız gerektiğinde, şu komutu kullanabilirsiniz:

Kod: [Seç]
vncserver -kill :1
İyi eğlenceler.”

caylak.truvalinux.org.tr

getgnu.org