Gönderen Konu: FFmpeg ile videodan animasyonlu GIF yapmak ve videoların formatını değiştirmek  (Okunma sayısı 4700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
GNU/Linux üzerinde FFmpeg ile videodan animasyonlu GIF yapmak ve videoların formatını değiştirmek


Çeşitli amaçlar için oluşturulmuş videolardan animasyonlu gif resimler yapmak mümkün müdür? Çeşitli yerlerde kullanabileceğiniz animasyonlu gif resimler, videolardan elde edilebilir. Bunun için sisteminize FFmpeg’i yüklemiş olmanız gerekiyor. FFmpeg ile yalnızca gif resimler yapmakla yetinmeyeceksiniz, aynı zamanda herhangi bir formattaki videoyu başka bir formata dönüştürebileceksiniz. Sözgelimi, .3gp olan bir videoyu, kolaylıkla .mp4 formatına dönüştürebileceksiniz. Bunun için sisteminize öncelikle FFmpeg’i yüklemeniz gerekiyor. Yükleme işlemi bir PPA depodan yapıldığı için oldukça kolaydır. O halde kuruluma geçebiliriz.

PPA depoyu eklemek ve FFmpeg’i yüklemek için sırasıyla aşağıdaki komutları verebilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-add-repository ppa:mc3man/ffmpeg-test1
ya da

Kod: [Seç]
sudo apt-add-repository ppa:jon-severinsson/ffmpeg
Ubuntu 14.04 LTS ve türevi sistemler için aşağıdaki komut da verilebilir:

Kod: [Seç]
sudo apt-add-repository ppa:mc3man/trusty-media
Depoları güncelleyelim:

sudo apt-get update

Kurulumu gerçekleştirelim:

sudo apt-get install ffmpeg gstreamer0.10-ffmpeg

Böylelikle artık sisteminize FFmpeg yüklenmiş olacaktır. Şimdi FFmpeg ile videolardan animasyonlu gif resimler yapabilir, herhangi bir formattaki videoyu başka bir formata dönüştürebilirsiniz. Öncelikle animasyonlu gif resim yapma konusunu ele alalım. Örnek olarak buradaki Story of Linux adlı videonun .flv dosyasını indiriyoruz. Şimdi cd komutuyla videonun bulunduğu dizine geçiyoruz. Ardından, Story_of_Linux.flv adlı dosyayı animasyonlu gif resme dönüştürmek için aşağıdaki komutu veriyoruz:

ffmpeg -t 20 -ss 00:00:01 -i Story_of_Linux.flv Story_of_Linux.gif

Komutun başındaki “ffmpeg -t 20” kısmındaki rakamı 30-40-50 gibi daha büyük olanlarıyla değiştirirseniz, resmin boyutunu artırmış olursunuz. Bizim oluşturduğumuz animasyonlu gif resmi aşağıda.Şimdi herhangi bir formattaki videoyu başka bir formata dönüştürme işine bakalım. Story_of_Linux.flv adlı dosyayı .mp4 formatına dönüştürmek için aşağıdaki komut verilebilir.

ffmpeg -i Story_of_Linux.flv Story_of_Linux.mp4

Bizim oluşturduğumuz .mp4 video aşağıda.

http://www.getgnu.org/images/Story_of_Linux.mp4

getgnu.org