Gönderen Konu: Linux gerçeği değişiyor!  (Okunma sayısı 7443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Linux gerçeği değişiyor!
« : 26 Ocak 2010, 11:15:31 ös »
Linux'un profesyonel yazılımcıları...

Linux gönüllü yazılımcıların kalesi olarak bilinir ama işin içinde başka işler var...

Linux işletim sistemi açık kaynak kodlu yazılımın simgesi durumunda. Büyük oranda gönüllü yazılımcıların katkılarıyla geliştirilen Linux çekirdeği günümüzde Red Hat, Ubuntu veya Debian gibi sürümlerin geliştirilmesine olanak tanıyor. Fakat geçtiğimiz günlerde ABD'de düzenlenen Linux konferansında; son zamanlarda Linux çekirdeğinin geliştirilmesinde gönüllü yazılımcıların katkısının sanıldığından çok daha düşük olduğunu ve çekirdeğin büyük oranda ücretli yazılımcıların profesyonel çabaları ile geliştirildiğini ortaya çıktı.

Linux geliştiricisi ve LWN.net'in kurucusu Jonathan Corbet konferansta, 24 Aralık 2008 ile 10 Ocak 2010 tarihleri arasında Linux çekirdeğinde yapılan geliştirmelere ait rakamları paylaştı. Corbet'in sunduğu rakamlara göre bu tarih aralığında Linux çekirdeğine tam 2,8 milyon satır kod eklenmiş ve 55 bin önemli değişiklik yapılmış. Linux çekirdeğinin 2.6.28 sürümünden 2.6.32 sürümüne yükseldiği bu süreçte çekirdeğe günde eklenen kod sayısı yaklaşık 7000.

Linux artık gönüllülerin cenneti değil mi?

Fakat bu inanılmaz yazılım havuzu sadece gönüllülerden oluşmuyor. Hatta Corbet'in sunduğu rakamlara göre gönüllü yazılımcıların çekirdeğe katkısı sadece %18.

Herhangi bir kapsama girmeyen katılımcıların oranı %7 olarak açıklandı ve IBM, Oracle ve Red Hat gibi ticari kurumlardan gelen katkı ise tam olarak %75 oranında. Yani 2,8 milyon satır kodun dörtte üçü, gönüllü değil, ücret karşılığı profesyonel olarak çalışan yazılımcılardan gelmiş durumda.

Kaynak : http://www.veteknoloji.com/linux-gercegi-degisiyor-27383-3-.html

Çevrimdışı caylakpenguen

• Yönetici
  • Katkıcı Üye
    • http://caylak.truvalinux.org.tr/blog
Ynt: Linux gerçeği değişiyor!
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2010, 09:29:32 öö »
Linus Torvalds ile ilgili "Sadece Eğlenmek için" kitabında bu bilgiler vardı. Kitapta yazdığı üzere Redhat Linus a hisse vermişti.

Çevrimdışı yuijin

• Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2010, 07:38:35 ös »
İlginç, ayrıca düşündürücü bir gerçek. Bu hızla gidilirse eğer Linux'un sonu ne olur diye insan merak ediyor.

Çevrimdışı coderamiral

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2010, 10:32:22 öö »
Her önüne gelen  hazır bir dağıtımı alıp üzerinde birkaç yüzeysel değişiklik yaptıktan sonra kendi dağıtımı diye duyurursa,ve sürümünü yükseltmek için başkalarından güncelleme beklerse  muhtemelen sonuc böyle olur..Bundan sonra bill amcanın elemanları geliştirir:  ;D..
Üzücü bir durum..
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2010, 10:39:33 öö Gönderen: coderamiral »

Çevrimdışı caylakpenguen

• Yönetici
  • Katkıcı Üye
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2010, 02:49:05 ös »
Her önüne gelen  hazır bir dağıtımı alıp üzerinde birkaç yüzeysel değişiklik yaptıktan sonra kendi dağıtımı diye duyurursa,ve sürümünü yükseltmek için başkalarından güncelleme beklerse  muhtemelen sonuc böyle olur..

Sanırım burada sataşma söz konusu.
 Siz daha iyisini yapında görelim.

Bundan sonra bill amcanın elemanları geliştirir:  ;D..
Üzücü bir durum..

Neresi üzücü ?
Kerneli geliştirenler ve diğer işletim sisteminin temel parçalarını geliştirenlerde iş güç sahibi, başka firmalarda çalışıyorlar.
Linus Torvalds da H.Peter Anvin de başka firmalarda çalışıyorlar.

Alıntı
Herhangi bir kapsama girmeyen katılımcıların oranı %7 olarak açıklandı ve IBM, Oracle ve Red Hat gibi ticari kurumlardan gelen katkı ise tam olarak %75 oranında. Yani 2,8 milyon satır kodun dörtte üçü, gönüllü değil, ücret karşılığı profesyonel olarak çalışan yazılımcılardan gelmiş durumda.

Kaynak kodlara bakın Intel den Suse den Redhad tan ne kadar katkı var kernele.

Hatta Microsoft bile Kendi HyperV teknolojisi için kernele katkı yapmıştı.

Çevrimdışı coderamiral

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2010, 08:58:56 öö »
Caylak  yazdıklarım sataşma maksatlı değildi ama madem öyle görüyorsun(sanki tek başına linux geliştiricisi) ahanda sataştım..
Evet iki Walp. değiştirerek  ortaya bişey koymaya çalışıyorsa birisi ve   yukarıda da dediğim gibi  sürümünü yükseltmesi için kernel'in üst sürümünü bekliyenler utanmalı..
Defalarca söyledik yine söylüyorum ; eğer ben bir işi 5  6 yıl yaparsam ve o sürede bir arpa yol alamamışsam vazgeçerim o işten. çünkü muhtemelen yapamıyorumdur  ::).
Sizinde durumunuz bu. Yapamıyorsanız  sataşmıyacaksınızda. asıl sataşan sizlersiniz.
kaç yıldır bu projeyi yürütüyorsunuz fakat adam gibi bir iso bile çıkartamadınız..
Sana dersem ki "kernel' e eklediğiniz bir modülünüz varmı truva ya ait" eminim kem kum edeceksiniz..
Sadece kişisel bir eleştiri olarak görme,  ayrıca lafım pardus  ve benzeri dandik dağıtımların   o muhteşem engin bilgili  üsdatların üzerine olsun.
Bu postumu silerek benim haklı olduğumu göstereceksin bundan eminim..
herneyse afferin size.. ;)

Çevrimdışı caylakpenguen

• Yönetici
  • Katkıcı Üye
« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2010, 04:55:44 ös »
Eleştirilmekte güzel.
Teşekkür Ederiz.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2010, 08:16:35 öö »
Bir eksiklik varsa o da benden kaynaklıdır. İşlerimin yoğunluğu ve tembelliğim nedeni ile istediğimiz gibi ilerleyemedik. Truva'ya kazandırdığımız en iyi özellik grafiksel kurulumdur. Mükemmel değil ama bir çok kişinin işini kolaylaştırdı. Ayrıca tek işimiz de bu olmadığı için yapabildiklerimiz sınırlıdır.

Biz her zaman özeleştiri de yaparız başkalarının düşüncelerine saygı da duyarız. O nedenle küfür, hakaret vb. hareketler olmadığı sürece mesajlarınız silinmez merak etmeyin...

Çevrimdışı BurakEnder

• Üye
  • **
    • Burak Ender
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2010, 03:07:32 ös »
Evet tartışma da hızlı bir ilerleme olmuş. Fakat "coderamiral" dediğin gibi 5-6 yıl ilerleyemiyorsam yapamıyorumdur yazmışsın. Bu projede  uzun yıllardır var. Fakat gerçekten burdaki tüm insanların da işleri var. Yani az geliştirici=az gelişme ama bu hiç gelişme yokta demek değildir. Onur abinin de dediği gibi "Biz her zaman özeleştiri de yaparız başkalarının düşüncelerine saygı da duyarız" bu söze katılıyorum.
Ama inan bana bu insanlar yeni bir sürüm çıkarmak için başka bir kernel yada sistemin yükselmesini beklemiyor. Bunu içtenlikle söylüyorum ki ellerinden geleni yapıyorlar fakat az geliştirici=az gelişme. Keşke bende daha 2 yıl önce ben daha çocukken bana kapılarını açan bu insanlara yardım edebilseydim gelişme sürecinde. Ama ben fazla bir şey bilmesem dahi ekipdeki arkadaşalrın yanındayım. Umarım bir gün tam destek olmaya başlarım.

Bence yapamamak önemli değil, yapmak için çabalamak önemli. Eleştirin içinde teşekkür ederiz dikkate alınmalı

Çevrimdışı BayBilimci

• Üye
  • **
    • Bay Bilimcinin Günlüğü
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2010, 09:38:49 ös »
Linux bir gün kazayla özgür yazılımdan çıkar ve kişisel olarak parasal amaçlı ( tam olarak ) kullanılmaya başlanırsa, emin olun bunun bir alternatifi tekrar gündeme gelicektir. İnsanlar tekelciliğe muhtaç kalamazlar. Özellikle dünyanın üzerinden Tarzansoft gibi bir firma geçtikten sonra, ne burda neden Avrupada bir alternatif çıkartılacaktır.
Bilimin ışığına yolculuk....