Gönderen Konu: Slackware  (Okunma sayısı 16678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ersoy

• Yeni Üye
  • *
    • blogum
Slackware
« : 24 Mart 2008, 12:35:29 ös »
Madem böyle bir başlık var ben'de Slackware izlenimlerimi yazayım.

İlk kurduğum linux Chip dergisinin verdiği Turkuaz'dı. Turkuaz ı kurup kurcaladığım günlerde bir arkadaş sohbetinde biri " ne Turkuaz'ı yav Slackware kuralım sana" dedi. Akşam eve gittik Slackware 8.0 dı galiba kurduk. Tabii bilgisayardan bi türlü ses çıkaramadık. Uzun bi süre o bilgisayarda kaldı. Ama benim hevesim kaçmıştı. Açıkcası hiç açmadım. O zamanlarda linux ile ilgili forum siteleri yok gibi birşeydi. İnsan kendini bi camiada hissettiği zaman Linux kullanması gerektiğini daha iyi anlayabiliyor. Format dı bilmemneydi derken Linux maceram bitti. Yaklaşık 2 ay önce internetde dolaşırken Linuxnet.com.tr ye rastladım. Yazılanları falan okudum, içimdeki heves tekrar uyandı. Çoğu insan Ubuntu'dan bağsediyordu. Ubuntu'yu kurdum. Açıkçası hiç beğenmedim. Neden diye sormayın, ısınamadım bi türlü. Birazda Windows kopyası gibi geldi bana. Sonra Slackware geldi aklıma. Çektim CD leri ve kurdum. Hah dedim kendi kendime, Linux bu olmalı. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. Bazen yoruyor beni ama olsun, keyifli bi yorgunluk bu. Compiz i çalıştırana kadar neler çektim bi bilseniz. Disk im büyük. Bir Linux daha kurayım diye düşündüm. RPM tabanlı Linux kullanmak istemiyorum. Neden diye soracak olursanız, nedeni yok, yada bilmiyorum. Ama RPM paketli Linux kurmam. Ne kurayım diye düşünürken inanmassınız bi Slackware daha kurdum :) onda denemeleri yapıyorum, çekirdekti, X ortamıydı falan sonra diğerine geçip uyguluyorum. Slackware hakkında söyleyeceğim şeyler ise, Slackware iyidir, hoştur, sizi yarı yolda bırakmaz. Kötü yanı yokmu? var tabii ki, fanatiklik yaratır.

Bu arada eski Slackware de ses sorununu halletmiştim. modül olarak yüklemek gerekiyormuş, öyle bırakmadım yani :)
-----------
Sevgi, sağlık ve linux dolu günler.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Ynt: Slackware
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2008, 12:46:15 ös »
Bende zamanında rpm bazlı sistemlerden bıkıp farklılık aramaya başladım. Tam o zamanlarda Debian kurmaya niyetlendim ama bir arkadaş beni Slackware'le tanıştırınca kurdum kullanmaya başladım. Bende başlarda çok zorlandım ama zamanla Slackware'i taban alacak bir dağıtım geliştirmeye kadar ilerledim. Slackware dezavantajlı gibi görünüyor ama öğrendiğim bir çok şeyi Slackware öğretti bana. Cd içerisindeki dokümanlar olsun forumlar olsun çok şey kattı bana.

Çevrimdışı emir

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2008, 12:53:06 ös »
Zamanında seni Debian´dan geri çevireni bi bulsam pis dalardım :D :D :D ama geçmiş zamanda kaldı Onur´cum bende Debian dan başkasına ısınamadım. İnsna yenilik istiyor yeni çıkan paketleri deneke istiyor ama slack, gento, debian vermiyor. Örnek: compiz, awant gibi.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2008, 01:25:07 ös »
Biz de Debian'daki, gentoo'daki destek olsa son sürümü bırak cvs, svn sürümünü bile kullanırdın aga ama maalesef.

Çevrimdışı BurakEnder

• Üye
  • **
    • Burak Ender
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2008, 08:26:05 ös »
yaw bende  linux'a slackware le başladım nerden başladıysam artık :D BAŞKA DAĞITIM KULLANAMAZ HALE GELDİM FANATİK OLDUK YAW :D

Çevrimdışı ren0s

• Yeni Üye
  • *
Slackware
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2008, 09:21:17 ös »
Bende Gnu/Linux 'a Slackware Sayesinde Başladım , Çok Zorladı ama Onun ve Forumların Sayesinde Linuxu Öğreniyorum yavaştan  :P   :)

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
Slackware
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2008, 01:03:28 öö »
Bildiğiniz yoldan şaşmayın :D

Çevrimdışı ghetto

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2009, 03:20:29 ös »
Bende 2 günlük slackware kullanıcı olarak sizlere bir soru sormak istiyorum. Bildiğim kadarı ile slackware'i geliştiren ekip çok küçükmüş. Kafamı kurcalayan şey ise bu küçük ekip slackware'ı geliştirmekten vazgeçerse ya da özel sebeplerden dolayı vazgeçmek zorunda olursa slackware'ın geleceği ne durumda olur?

Yeni geliştiriciler bulunabilirmi yoksa ortadamı kalır slackware? Slakcware bitme noktasına geldimi, geliyormu ve kısa zamanda gelecekmi? Yoksa bir ubuntu, bir suse, bir fedora kadar geleceği parlakmı?

Atlantis truva linuxu geliştirmekten vazgeçerse sanırım truva projesi sona erer. Peki aynı şeyi Patrick Volkerding ve slakware için düşünebilirmiyiz?
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2009, 03:22:17 ös Gönderen: ghetto »

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #8 : 24 Haziran 2009, 03:22:22 ös »
Slackware'in en önemli özelliği Unix geleneklerine bağlı kalması. Bu özelliği onu diğer dağıtımlardan farklı kılıyor. Diğer dağıtımlar görselliğe çok daha önem verirken Slackware sağlamlığa önem veriyor.

Slackware, en köklü Linux dağıtımıdır. Gelecekte ne olur bilmem ama şu anda projenin bitme gibi bir durumu yok. Yan gelişticisi çok ama dağıtımı geliştiren kişi sayısı gerçekten çok az.

Çevrimdışı ghetto

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2009, 03:24:37 ös »
Slackware'in en önemli özelliği Unix geleneklerine bağlı kalması. Bu özelliği onu diğer dağıtımlardan farklı kılıyor. Diğer dağıtımlar görselliğe çok daha önem verirken Slackware sağlamlığa önem veriyor.

Slackware, en köklü Linux dağıtımıdır. Gelecekte ne olur bilmem ama şu anda projenin bitme gibi bir durumu yok. Yan gelişticisi çok ama dağıtımı geliştiren kişi sayısı gerçekten çok az.

Bu güne kadar birçok dağıtım denedim ama hiç bir zaman "işte budur" diyememiştim. Slackware ile tanışınca işte budur dedim kesin kararımı verdim/verdiğimi sandım. Biraz araştırınca geleceği hakkında olumsuz düşünceler oluştu.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #10 : 24 Haziran 2009, 03:37:45 ös »
Mesela ne okudun ne gördün?

Çevrimdışı ghetto

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Haziran 2009, 03:40:54 ös »
Mesela www.slackware.org.tr ye giren yok ilgilenen yok, türkçe kaynak yok denebilecek kadar az, irc de slackware.tr ya da -tr de kimse olmuyor. İngilizce bilmediğim için yardım bulmak konusunda zorlanıyorum hatta hiç bulamıyorum. Genel linux forumlarında(türkçe) slackware başlığı altındaki konular çok az. Slackware kullanan türk kullanıcı bulamıyorum sanki yapayalnızım gibi:)  Ayrıca dediğim gibi  geliştirici ekibi çok küçük olduğundan dolayı her an bitebilirmiş gibi geliyor insana.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #12 : 24 Haziran 2009, 03:42:44 ös »
Hayır. Senin girdiğin site Türkiye sitesi. Slackware diğer dağıtımlara oranla daha fazla elle müdahele gerektirince insanlar uğraşmaya çekiniyor. Slackware kullananların sayısı hiçte az değil. O konuda yanılgın olmasın. Kimse yok olsa bile Truva var. Truva Linux'ta Slackware tabanlıdır. Çoğu şeyde şu an için Slackware ile uyumludur.

Çevrimdışı ghetto

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 24 Haziran 2009, 03:47:54 ös »
O zaman size güvenerek kafamdaki olumsuz düşünceleri bir yana bırakıyorum. Ve izniniz olursa takıldığım ve araştırıp sonucuna ulaşamadığım herşeyi bu sitede paylaşmak istiyorum.

Çevrimdışı atlantis

• Yönetici
  • Forum Gurusu
  • Truva Linux
    • Truva Linux
« Yanıtla #14 : 24 Haziran 2009, 04:19:20 ös »
Yardımcı olabileceğimiz bir şeyler varsa elbette yardım ederiz.