Gönderen Konu: İngiltere Açık Belge Biçimine Yönelecek  (Okunma sayısı 3859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
İngiltere Açık Belge Biçimine Yönelecek
« : 03 Şubat 2014, 05:23:21 ös »
Özgür Ilgın: İngiltere Microsoft Office’i Bırakıp Açık Belge Biçimine Yönelecekİngiltere Kabine Ofisi Bakanlığı Ofis yazılımı olarak Microsoft Office’i bırakıp Open Office veya Google Docs gibi  ODF dosya biçimini kullanan bir ofis yazılımına geçmeyi planlıyor. The Guardian‘ın haberinin çevirisi şöyle:

İngiliz Hükümeti Microsoft Office’ten Açık Kaynak Kodlu Yazılıma Geçmeyi Planlıyor.

Kabine Ofisi Bakanı Francis Maude Ofis yazılımı giderlerini kısmak ve Bilişim oligopolisini kırmak için açık dosya biçimlerini standartlaştırmayı planlıyor.
Bakanlar, Microsoft gibi firmalar tarafından geliştirilen pahalı yazılımları kullanmayı bırakarak
yılda on milyonlarca pound tasarruf etme seçeneğini gözden geçiriyor

Kamu sektörünce bilgisayar devinin (Microsoft’un-Çevirenin notu) Ofis yazılımına 2010’dan bu yana yaklaşık 200 milyon pound harcanmış.

Ama Kabine Ofisi Bakanı Francis Maude bu harcamanın açık dosya biçiminde açık kaynak kodlu dosyalarla(ODF) çalışabilen Open Office ve Google Docs gibi yazılımlara geçerek önemli oranda azaltılabileceğine inanıyor.

Bilişim oligopolisinin kırılmasına yardımcı olmak amacıyla Whitehall’da (Kabine Ofisi-Ç.N.) belge dosya biçimlerinin standartlaştırılmasına başlanacak.

Bu teklif koalisyonun tedarik işini daha etkin ve verimli hale getirme azminin bir parçası. Çarşamba günü yeni çevrim içi servislerin tanıtımı için düzenlenecek bir tanıtımda Maude şöyle diyecek: “Devlet içinde kullandığımız yazılımlar halen bir kaç büyük şirket tarafından sağlanıyor. (Bunlar-Ç.N.)Pazarı elinde tutan küçük bir oligopoli.”

“Geniş bir yazılım yelpazesinin kullanıldığını görmek istiyorum. Böylece memurlar ihtiyaç duydukları bilgiye erişecek ve belli yazılım markalarını satın almak zorunda kalmadan işlerini yapacaklar.
“Öncelikle birimler birbiriyle belge paylaşma gibi basit işlemleri daha kolay yapacak. Ama bu aynı zamanda halkın devlet bilgilerini kullanıp paylaşmasını daha kolay hale getirecek.

“Bizim belgelerimizi okurken ve belgelerle çalışırken sorun yaşayan kullanıcılarla görüşüyoruz ve uzmanları bu sorunların nasıl çözüleceğine dair fikir vermeye davet ediyoruz.

Maude şunu da ekleyecek “Belge dosya biçimlerinde kullanılacak standartlar ilk bakışta devrimin ilk habercisi gibi görünmeyebilir.

“Ama şüphesiz, devlette zorunlu standartların benimsenmesi Whitehall’daki sahipli dosya biçimlerinin üstünlüğünü bozmak için bir tehdit oluşturacak. Daha sonra kapılarımızı diğer yazılım tedarikçilerini ağırlamak üzere açacağız.

Ayrıca Maude kamu ihalelerini kazanan küçük ve orta ölçekli şirketlerin sayısını artırmak üzere tasarlanmış değişiklikleri de selamlayacak.

(Maude-Ç.N.) Kurulların ve diğer kamu kurumlarının yazılım satın alabilmesi için oluşturulacak olan Cloudstore’un da altını çizecek. Bu sitede ayda yaklaşık 10 milyon sterlin harcanıyor ve bunun yarısından fazlası küçük ve orta ölçekli şirketlere gidiyor.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerden devlet tarafından yapılan tedariklerin payının 2010 yılında %6 iken şu anda %10’a yükseldiğini  söyledikten sonra Maude ekleyecek: “Biliyoruz ki en iyi teknoloji ve dijital fikirler küçük şirketlerden gelir ama geçmişte devlet işlerinden sık sık dışlandılar.

“Kamu sektöründe herkesin tanıdığı çok uluslu bir şirketle çalıştığınız zaman hiç bir zaman kovulmayacağınıza dair bir algı vardı.

(Böyle yaparak-Ç.N.)Sadece icat kısmını atlamış olmuyorduk, dünün teknolojisi için en yüksek ücreti ödemiş oluyorduk.

“Bunun en güzel örneğini (web-Ç.N.) barındırma sözleşmemizi yenilediğimizde yaşadık.

“Çalışmakta olduğumuz büyük şirket 4 milyon sterlin teklif ederken Birleşik Krallık menşeili küçük bir şirket 60.000 sterlin teklif etti.

“Vergi mükelleflerini yükünü %98,5 azalttık. Her yerde bu kadar büyük ölçekli tasarruflar yapabileceğimizi sanmıyorum ama çalışan insanlar bizden yapabileceğimizin en iyisini yapmamızı bekliyor.”

Haberin aslına şuradan ulaşabilirsiniz:
http://www.theguardian.com/technology/2014/jan/29/uk-government-plans-switch-to-open-source-from-microsoft-office-suite

acikgunluk.net