Gönderen Konu: youtube-dl ile video nasıl indirilir?  (Okunma sayısı 4537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
youtube-dl ile video nasıl indirilir?
« : 03 Ekim 2015, 02:22:14 ös »

Zaman zaman YouTube videolarını indirmeniz gerekiyorsa, mutlaka grafik arayüze sahip bir yazılım kullanmak durumunda değilsiniz. YouTube videolarını terminal üzerinden youtube-dl kullanarak indirmek mümkündür. Python tabanlı bir küçük komut satırı aracı olan youtube-dl; YouTube.com, Dailymotion, Google Video, Photobucket, Facebook, Yahoo, Metacafe, Depositfiles ve benzeri sitelerden video indirmek için kullanılır. pygtk ile yazıldığı için Python yorumlayıcısı gerektiren yazılım; Unix, Windows veya Mac OS X tabanlı sistemlerde çalıştırılabilir. Bitirilemeyen video dosyalarıni duraklamadan sonra tekrar indirmeye devam edebilir. Burada Ubuntu 15.04 Vivid Vervet, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr ve türevi sistemler; Linux Mint 17.2 Rafaela, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Deepin 2014, Peppermint 6, Peppermint 5, LXLE 14.04 ile Linux Lite 2 gibi dağıtımlara nasıl kurulduğunu ele alacağız. O halde kuruluma geçebiliriz.


Ubuntu ya da ve türevi sistemlerden birini kullanıyorsanız, yazılım depolarda bulunduğu için, yazılımı aşağıdaki komutu kullanarak yükleyebilirsiniz:

Kod: [Seç]
sudo apt-get install youtube-dl
Herhangi bir GNU/Linux dağıtımı için sisteme, komut satırı arayüzü üzerinden youtube-dl yüklemek üzere, yukarıdaki komutu kullanabileceğiniz gibi, kurulumu aşağıdaki komutla gerçekleştirebilmeniz de mümkündür.

Kod: [Seç]
sudo wget https://yt-dl.org/downloads/latest/youtube-dl -O/usr/local/bin/youtube-dl
Kurulumdan sonra, yazılımın düzgün çalışması için, izinleri ayarlamak gerekir.

Kod: [Seç]
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl
Artık videoları indirmeye başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Kod: [Seç]
youtube-dl video-URL
Kuşkusuz video-URL yerine ilgili videonun linkini yazmak gerekiyor. Ancak, YouTube’ta farklı video formatlarının olduğu unutulmamalıdır. -F seçeneğiyle vereceğiniz bir komut, size mevcut biçimlerin bir listesini gösterir.

Kod: [Seç]
youtube-dl -F https://www.youtube.com/watch?v=4Mf0h3HphEA&list=PLEA1FEF17E1E5C0DA

Mevcut video formatları arasında, sizin uygun olan birini seçebilirsiniz. Sözgelimi MP4 formatında olanı indirmek istiyorsanız;

Kod: [Seç]
youtube-dl -f 135 http://www.youtube.com/watch?v=BlXaGWbFVKY
komutunu vermelisiniz. youtube-dl kullanarak varsa, videolara ait altyazıları da indirebilirsiniz. Bir video için varolan altyazıları listelemek için aşağıdaki komutu verebilirsiniz.

Kod: [Seç]
youtube-dl --list-subs https://www.youtube.com/watch?v=783EsrHchXA

Yalnızca altyazıları indirmek için;

Kod: [Seç]
youtube-dl --all-subs --skip-download https://www.youtube.com/watch?v=783EsrHchXA
Aşağıdaki komutla tüm çalma listesini indirebilirsiniz.

Kod: [Seç]
youtube-dl -cit playlist-URL
getgnu.org