Gönderen Konu: Calibre 2.49 Nasıl Yüklenir?  (Okunma sayısı 4641 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1.671
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
    • get GNU
Calibre 2.49 Nasıl Yüklenir?
« : 16 Ocak 2016, 11:07:58 öö »

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre; epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekler ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içerdiği için kitabın nasıl göründüğünü cihaza göndermeden görmek mümkündür. Aynı zamanda, takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirir ve cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürür. Bu sayede ücretsiz olarak gazete ya da blog okuma olanağı sağlanmış olur. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan ve hiç zorlanmadan kullanılabilen Calibre, buradan edinilebilir. Calibre’nin en son sürümü 2.49’dur. Yeni sürümde, yalnızca bir kitabı görüntüleyebilmek için bir seçenek eklenen yazılıma, yeni 3.19.5761 firmware ve Qt 5.5.1 ile paketlenmiş GNU/Linux sürümü sağlanmış bulunuyor. Lehçe çeşitli dil eklentileri güncellenen yazılım, pek çok hata düzeltmesi ve yenilik içeriyor. Calibre 2.49 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Calibre 2.49’u PPA depo üzerinden Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 15.04 Vivid Vervet, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr ile diğer Ubuntu türevleri Linux Mint 17.3 Rosa, Linux Mint 17.2 Rafaela, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Peppermint 6, Peppermint 5, LXLE 14.04 ve Linux Lite 2’ye yüklemek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Önce PPA depoyu ekleyelim:

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:n-muench/programs-ppa
Depoları güncelleyelim:

Kod: [Seç]
sudo apt-get update
Yazılımı yükleyelim:

Kod: [Seç]
sudo apt-get install calibre
Daha sonra gerek duyarsanız, Calibre’yi aşağıdaki komutla kaldırabilirsiniz:

Kod: [Seç]
sudo apt-get remove calibre

Dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapılabilir.

Calibre 2.49’u Debian, Fedora, CentOS, OpenSUSE, Mageia, OpenMandriva, Robolinux, SparkyLinux, Ubuntu ve türevi dağıtımlar Linux Mint, Pinguy OS, Elementary OS, Deepin, Peppermint, Peppermint, LXLE ve Linux Lite üzerine yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Kod: [Seç]
sudo -v && wget --no-check-certificate -nv -O- https://raw.githubusercontent.com/kovidgoyal/calibre/master/setup/linux-installer.py | sudo python -c "import sys; main=lambda:sys.stderr.write('Download failed\n'); exec(sys.stdin.read()); main()"
Arch Linux, Manjaro, ArchBang, Antergos ve diğer Arch Linux türevi dağıtımlara Calibre 2.49’u AUR üzerinden aşağıdaki komutlarla yükleyebilirsiniz:

Kod: [Seç]
sudo pacman -Sy yaourt

sudo yaourt calibre

Dilenirse, daha sonra Calibre’yi kaldırmak için aşağıdaki komut verilebilir:

Kod: [Seç]
sudo yaourt -Rsn calibre
getgnu.org