Sıkça Sorulan Sorular

Truva Linux Wiki sitesinden
Atla: kullan, ara

Sıkça Sorulan Sorular

1-) Dağıtım adı nereden gelmektedir?

Proje ilk başladığı zamanlarda gündemde olan Truva filminden esinlenerek geliştiriciler arası yapılan oylama sonucu dağıtımın adı Truva konulmuştur.


2-) Truva Linux hangi Linux dağıtımını temel almıştır ve bu nedeni nedir?

Truva Linux, Slackware Linux tabanını temel almıştır. Nedeni ise Slackware Linux'un hızlı kararlı ve güvenilir bir yapıda olması, kaynak koddan derleme işlemlerini diğer dağıtımlara oranla daha rahat olması basit ama kullanışlı sistem yönetimine sahip olmasıdır.


3-) Truva Linux'u kimler geliştirmektedir?

Truva Linux, tamamen Linux gönüllüsü kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir. Geliştiricilerimizin listesine ulaşmak için tıklayınız...


4-) Truva Linux'un lisansı nedir?

Truva Linux, Genel Kamu Lisansı (GNU/GPL ) ile dağıtılmaktadır.


5-) Truva Linux'un hedefi nedir?

Truva Linux'un hedefi Türk Linux kullanıcılarının masaüstü sistem ihtiyaçlarına uygun, hızlı ve sade bir Linux dağıtımı geliştirmektir.


6-) Truva Linux'un kurulumu nasıldır?

Truva Linux'un 1.0 Kararlı sürümü veöncesinde çıkan tüm sürümler konsol bazlı kuruluma sahiptir. Grafiksel kurulum çalışmaları halen devam etmekte olup 2.0 sürümü ile birlikte gelecektir.


7-) Truva Linux hangi paket sistemini kullanmaktadır?

Truva Linux, .tgz paket sistemini kullanmaktadır.


8-) Paket yönetim sistemi olarak ne kullanılmaktadır?

Truva Linux, paket sistemi olarak konsoldan çalışan slapt-get sistemini kullanmaktadır. Grafiksel ortamda ise slapt-get'in grafiksel yönetim aracı olan Gslapt kullanılmaktadır.


9-) Truva Linux için program paketlerini nerden bulabilirim?

Truva Linux, paket sistemi olarak Slackware'den uzaklaşmadığı için Slackware'de kullanılabilen hemen hemen bütün program paketleri Truva'da da kullanılabilir ama bu paketlere Truva tarafından sağlamlık konusunda güvence verilmez.


10-) Svn veya Cvs deponuz var mı?

Şu an için Google Code htosting servisini kullanıyoruz. Svn depomuzda mevcut projelerimizin kaynak kodları bulunmaktadır. Paketlerimizin kaynak kodlarını svn deposuna aktarmadık. Kodlar sadece okunabilir olarak herkese açıktır.

http://code.google.com/p/truvalinux/


11-) Sunucu sürümünüz mevcut mu?

Sunucu sürüm tasarıları ve depo oluşturma çalışmalarımız var fakat herhengi bir resmi iso çalışması henüz yapılmadı.